Komisja Wenecka już rozpoczęła prace. "Nie mamy roli politycznej, tylko prawną"

Świat
Komisja Wenecka już rozpoczęła prace. "Nie mamy roli politycznej, tylko prawną"
Szef Komisji Weneckiej prof. Gianni Buquicchio. Fot. PAP/EPA

Choć dopiero w piątek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie plenarne organu Rady Europy, który ma wydać opinię na temat polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, to już dziś w Wenecji projektem opinii zajęły się podkomisje ds. sprawiedliwości społecznej i prawa międzynarodowego.

Przedmiotem dyskusji stał sie projekt opinii, sporządzony na podstawie komentarzy sześciu sprawozdawców KW z Czech, USA, Austrii, Malty, Belgii i Finlandii po lutowej wizycie jej delegacji w Warszawie.

 

- Czwartkowe rozmowy mają charakter wstępny i służą wyjaśnieniu różnych kwestii i znalezieniu odpowiedzi na pytania obu stron - wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

 

Poinformował też, że podczas piątkowego posiedzenia na temat polskiej ustawy jeden ze sprawozdawców przedstawi projekt opinii, a następnie członek polskiej delegacji zaprezentuje opinię Polski. - Potem odbędzie się otwarta dyskusja - powiedział przewodniczący KW. Jak dodał, po tej dyskusji opinia zostanie przyjęta. - Mam nadzieję, że nastąpi to około południa - powiedział.

 

"Ufam, że propozycje będą przedmiotem refleksji"

 

Szef Komisji Weneckiej podkreślił, że na tym kończy się jej zadanie, i wyraził nadzieję, że "Polska będzie liczyć się" z tą opinią.

 

- W projekcie opinii są propozycje i ufam, że będą one podstawą refleksji, aby sytuacja się poprawiła - mówił Gianni Buquicchio. Oświadczył też: - W tym kontekście bardzo ważne jest to, by wszystkie siły polityczne w Polsce, koalicji i opozycji, współpracowały lojalnie w taki sposób, by znaleźć rozwiązania kompromisowe w celu rozwiązania problemu.

 

- Nie mamy roli politycznej, tylko rolę prawną - dodał szef Komisji. Jak mówił, "sprawą Polski mogłoby zainteresować się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy".  - Ale wtedy stałoby się to ewidentną kwestią polityczną  - powiedział.

 

Delegacja bez szefa MSZ

 

Na kilkanaście dni przed obradami projekt opinii, zawierający wiele krytycznych uwag na temat nowelizacji ustawy, został wysłany do polskiego MSZ oraz do członków Komisji Weneckiej i 60 krajów, które oni reprezentują. Członkowie KW otrzymali go po to, by móc się z nim wcześniej zapoznać i przygotować się do posiedzenia. Polski rząd przygotował zaś odpowiedź do projektu opinii.

 

Komisja Wenecka zbierze się na 106. posiedzeniu plenarnym w piątek rano w średniowiecznym kompleksie architektonicznym Scuola Grande di San Giovanni Evangelista.

 

Wniosek z Polski o przedstawienie opinii, złożony przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, jest jedną z wielu spraw z różnych krajów, które będą rozpatrywane przez gremium, zbierające się co kilka miesięcy. Szefa MSZ nie ma w składzie 9-osobowej delegacji.

 

Rzecznik Rady Europy podał, że oczekiwany jest sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański, a także wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk i profesor Bogusław Banaszak.

 

Kłopotliwy wyciek

 

Strona polska zabiegała o przełożenie debaty na czerwiec w związku z wyciekiem projektu opinii. Komisja Wenecka wniosek ten oddaliła. Wyrażono przy tym ubolewanie z powodu ujawnienia poufnego dokumentu, co nazwane zostało „niefortunnym zdarzeniem”.

 

Według planu dyskusja nad projektem opinii i jej przyjęcie odbędą się wczesnym popołudniem w piątek. Jednak rzecznik Rady Europy zastrzegł, że z powodu możliwości dodania poprawek oraz nieznanego dokładnie godzinowego planu dyskusji publikacja opinii Komisji Weneckiej oczekiwana jest w piątek pod wieczór lub w sobotę rano.

 

Wśród około 80 uczestników sesji będzie dwoje zasiadających w KW delegatów z Polski: była premier Hanna Suchocka, jako pierwsza wiceprzewodnicząca, oraz wykładowca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Drzewicki.

 

PAP

jak/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze