Bieg Wazów - 90 km w świetle księżyca

Sport
Bieg Wazów - 90 km w świetle księżyca
PAP/Maciej Kulczyński

Od przyszłego roku największy, najstarszy i najdłuższy supermaraton narciarski, szwedzki 90-kilometrowy Bieg Wazów będzie rozgrywany również nocą. W dodatkowych zawodach na tej samej trasie i dystansie będą rywalizować dwuosobowe zespoły.

Nowa impreza nazwana została przez organizatorów "90 kilometrów w świetle księżyca". Pierwsza edycja planowana jest na piątek 3 marca 2017 roku ze startem o godzinie 20.

 

W głównym biegu Vasaloppet, rozgrywanym od 1922 roku zawsze w pierwszą niedzielę marca, rywalizuje prawie 16 tys. osób. Dozwolona jest wyłącznie technika klasyczna. W nocnych zawodach będzie stosowana technika dowolna, po raz pierwszy w historii tej imprezy.

 

- Będzie też o wiele mniej narciarzy, ponieważ na wszelki wypadek w pierwszej edycji ograniczyliśmy liczbę startujących do 1500 osób w 750 dwuosobowych zespołach - powiedział przewodniczy Vasaloppet Sven von Holst.

 

Obowiązkowe nadajniki GPS i dodatkowe ubranie

 

Dodał, że zamiast siedmiu punktów kontrolnych - jakie są w głównym biegu - w nocnym będzie tylko jeden. Dlatego ze względów bezpieczeństwa uczestnicy muszą mieć plecaki z ciepłymi ubraniami na zmianę i prowiantem oraz z nadajnikami GPS.

 

Bieg rozgrywany jest na historycznej trasie. W 1521 roku podczas wojny duńsko-szwedzkiej przyszły król Szwecji Gustaw Waza ucieczką na nartach do Norwegii uratował życie.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze