Sejm domaga się od Rosji uwolnienia Sawczenko. Tego samego żądają także eurodeputowani

Świat
Sejm domaga się od Rosji uwolnienia Sawczenko. Tego samego żądają także eurodeputowani
PAP/Bartłomiej Zborowski

Sejm stanowczo domaga się natychmiastowego uwolnienia przez Rosję ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i wyraża głębokie zaniepokojenie jej stanem zdrowia - posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w tej sprawie . "Jeżeli nie zostanie uwolniona, jej dni są policzone" – podkreślili natomiast europosłowie.

Nadia Sawczenko od września 2014 roku przebywa w aresztach śledczych w Moskwie. Ukrainka jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów; od początku marca prowadzi strajk głodowy. Rosyjska prokuratura żąda dla niej kary 23 lat więzienia. Odczytywanie wyroku ma rozpocząć się 21 marca.

 

W trakcie odczytywania treści uchwały Sejmu wszyscy posłowie wstali z miejsc; część z nich trzymała plansze z wizerunkiem Ukrainki i napisem "Solidarni z Nadią Sawczenko".

 

Sejm wyraził w uchwale głębokie zaniepokojenie losem i stanem zdrowia Sawczenko. Przypomniano, że Sawczenko - obywatelka Ukrainy, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, pilotka i komandos - została porwana przed dwoma laty przez wspierane przez Rosję formacje zbrojne i siłą wywieziona przez rosyjskie służby specjalne do Moskwy, gdzie oskarżono ją na podstawie fałszywych zarzutów.

 

Łamanie praw człowieka i bezprawne uwięzienie

 

"Proces Nadii Sawczenko przed rosyjskim sądem stanowi dobitny przykład łamania podstawowych praw człowieka" - podkreślono w uchwale. Nadia Sawczenko - zaznaczyli posłowie - jako delegatka Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy posiada immunitet międzynarodowy, który gwarantuje jej nietykalność osobistą oraz chroni ją przed aresztowaniem i przeprowadzaniem procedur prawnych, w tym procesów sądowych.

 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wraz ze społecznością międzynarodową, stanowczo domaga się natychmiastowego uwolnienia przez Rosję nielegalnie więzionej obywatelki Ukrainy - Nadii Sawczenko" – napisano w uchwale.


Sejm wezwał również do "bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia wszystkich nielegalnie zatrzymanych na terytorium Ukrainy i wywiezionych do Rosji obywateli Ukrainy". "Stawiali oni opór aneksji Krymu i zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. Zostali za to osądzeni na podstawie nieuprawnionych zarzutów i wtrąceni do więzień" – głosi uchwała.

 

W obronie Sawczenko interweniują eurodeputowani


- Jesteśmy głęboko zmartwieni pogarszającym się zdrowiem pani Sawczenko, która prowadzi strajk głodowy w proteście przeciwko bezprawiu, którego jest ofiarą od 2014 roku i przeciwko odroczeniu końcowej rozprawy - ostatniego epizodu w serii kafkowskich rozpraw sądowych - oświadczyli wspólnie szef komisji spraw zagranicznych PE, Niemiec Elmar Brok, przewodniczący parlamentarnej komisji stowarzyszenia UE-Ukraina, Chorwat Andrej Plenković oraz stały sprawozdawca PE ds. Ukrainy Jacek Saryusz-Wolski .

 

Zdaniem europosłów Federacja Rosyjska nie ma podstaw prawnych dla przetrzymywania Sawczenko i postawienia jej zarzutów. - Dlatego wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego jej uwolnienia - stwierdzili trzej eurodeputowani w imieniu Parlamentu Europejskiego.

- Jeżeli nie zostanie uwolniona, jej dni są policzone - podkreślili.

 

Ponad 50 europosłów z różnych grup politycznych, w tym polscy eurodeputowani, podpisało się z kolei pod listem do szefowej unijnej dyplomacji UE Federiki Mogherini, postulując wprowadzenie sankcji wizowych i finansowych wobec 29 osób odpowiedzialnych za porwanie, uwięzienie i sfabrykowanie zarzutów wobec Nadii Sawczenko.  Na czele listy jest prezydent Rosji Władimir Putin.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie