"Polska podąża za Węgrami". Raport "The Economist" o stanie demokracji

Świat
"Polska podąża za Węgrami". Raport "The Economist" o stanie demokracji
Protest w San Diego, fot. PAP/EPA/David Maung
Protest w San Diego

W rankingu brytyjskiego tygodnika za 2015 rok Polska spadła o osiem pozycji i obecnie zajmuje 48. miejsce. O jedną lokatę wyżej sklasyfikowano Trynidad i Tobago.

"Wskaźnik Demokracji" powstaje od 2006 roku. Każdą edycję zestawienia przygotowuje dla tygodnika zespół specjalistów w kwestii swobód obywatelskich, funkcjonowania administracji publicznej, kultury politycznej i innych dziedzin.

 

"To ósma edycja >>Wskaźnika Demokracji<<. Odzierciedla świat w 2015 roku, w którym demokracja została przetestowana w obliczu wojny, terroryzmu, masowych migracji i innych kryzysów. W niektórych przypadkach odnotowano poważny kryzys wartości demokratycznych" - piszą autorzy zestawienia. Uwypukla to tytuł tegorocznego badania: "Demokracja w czasach niepokoju".

 

Polak, Węgier, dwa bratanki

 

Autorzy raportu wyjaśniają, że Polska spadła w rankingu, ponieważ po ostatnich wyborach parlamentarnych "zaczęła podążać śladem Węgier". W badaniu zwraca się także uwagę, że obserwatorów z Unii Europejskiej martwią zmiany w polskich mediach publicznych i Trybunale Konstytucyjnym.

 

Polski ustrój określa się jako "wadliwą demokrację" - tak jak każdą w Europie Środkowej. Akcentowane są niskie poparcie dla instytucji demokratycznych oraz polityczna niestabilność państwa. Te same zarzuty zostały skierowane także w stronę innych członków Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Słowacji i Węgier. Tytuł "pełnej demokracji" przyznano jedynie 20 państwom.

 

Ranking:

 

1. Norwegia
2. Islandia
3. Szwecja
4. Nowa Zelandia
5. Dania
6. Szwajcaria
7. Kanada
8. Finlandia
9. Australia
10. Luksemburg
(...)
48. Polska

 

The Economist

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie