Czy rząd uzna orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o TK
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Niezgodne z konstytucją są m.in. zapisy o rozpoznawaniu spraw według kolejności, o prawie prezydenta i ministra do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. O konsekwencjach wyroku rozmowa z ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, gościem "Wydarzeń" o 22.
Zgodnie z art. 190 konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Orzeczenia Trybunału podlegają też niezwłocznemu ogłoszeniu.
Według Trybunału, nowelizacja ustawy uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie". Minister Ziobro powiedział wcześniej, że posiedzenie Trybunału 8 i 9 marca to "spotkanie sędziów w siedzibie TK, a nie stricte sąd konstytucyjny".
Z ministrem Zbigniewem Ziobrą będzie rozmawiał Grzegorz Kozak.
O pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i jego ustaleniach Dorota Gawryluk porozmawia natomiast z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem w programie "Gość Wydarzeń" 19:15.
W skład RBN - oprócz prezydenta - wchodzą: premier, szefowie wszystkich ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie: obrony narodowej, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, szefowa Kancelarii Prezydenta, sekretarz Rady i jej szef.
Jeżeli masz pytania do gości programu, zadaj je w komentarzu pod tekstem lub skorzystaj z platformy kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj.
Czytaj więcej
Komentarze