Amerykańska fregata zatopiona

Świat
Amerykańska fregata zatopiona
fregata USS "Reuben James", fot. US Navy

Fregata USS "Reuben James", "gwiazda" filmu "Polowanie na Czerwony Październik", została zatopiona podczas testów ponaddźwiękowej rakiety przeciwlotniczej Standard Missile 6 (SM-6) w wersji przeciwokrętowej. Okręt na dno posłał niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS "John Paul Jones" (DDG-32).

Amerykańska fregata typu Perry USS "Reuben James" była w czasie prób wykorzystywana jako jednostka-cel. Testy przeprowadzono 18 stycznia br. na poligonie morskim Stanów Zjednoczonych u wybrzeży Hawajów, jednak wydarzenie ujawniono dopiero dwa miesiące później. Podczas ataku wykorzystano przeciwokrętową wersję rakiety przeciwlotniczej SM-6 (produkowanej przez koncern Raytheon), którą odpalono z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS "John Paul Jones" (DDG-32).


Testy ostatecznie potwierdziły możliwość wykorzystania rakiet SM-6 nie tylko do zwalczania celów powietrznych, ale również dużych obiektów nawodnych - nawet klasy fregata o wyporności około 4000 ton.

 

Pocisk atakuje z prędkością około 3,5 Mach


Rakiety SM-6 są wyposażone w półaktywną i aktywną głowicę radiolokacyjną, tak więc mogą być do końca naprowadzane (przydatne przy zwalczaniu rakiet balistycznych) lub samodzielnie odszukiwać cel (przydatne przy zwalczaniu okrętów). Mogą one również odbierać sygnały w czasie lotu, a więc mogą być nakierowywane do rejonu ataku już po wystrzeleniu - i to dodatkowo przez inny okręt. Co więcej, dzieje się to bardzo szybko (pocisk atakuje z prędkością około 3,5 Mach) i na dużych odległościach (ponad 380 km).

 

USS "Reuben James" w literaturze i filmie


Zatopiona fregata USS Reuben James” (FFG-57) została wprowadzona do służby w 1985 roku, a więc była młodsza o 6-7 lat od przekazanych Polsce i nadal wykorzystywanych fregat: ORP "Gen. K. Pułaski" (FFG-11 wprowadzonej do służby w 1979 r.) i ORP "Gen. T. Kościuszko" (ex. FFG-9 wprowadzonej do służby w 1978 r.). Wycofano ją z linii po 27 latach eksploatacji - 1 sierpnia 2013 r. Ponieważ nie znaleziono nabywcy, zdecydowano się wykorzystać ją jako okręt–cel.


Okręt USS "Reuben James" stał się sławny po opisaniu jego fikcyjnych działań w książce Toma Clancy’ego "Czerwony Sztorm" i gdy fregata o tej nazwie wzięła udział w niektórych scenach filmu "Polowanie na Czerwony Październik" (w rzeczywistości w filmie uczestniczyła inna jednostka tego typu - USS "Wadsworth" - obecnie ORP "Gen. T. Kościuszko").

 

defence24.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze