Wiceminister finansów odwołany za wypowiedź o możliwych bankructwach banków

Biznes
Wiceminister finansów odwołany za wypowiedź o możliwych bankructwach banków
mf.gov.pl

Premier Beata Szydło odwołała wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego – potwierdził rzecznik rządu. O odwołanie Raczkowskiego zwrócił się w poniedziałek do szefowej rządu minister finansów Paweł Szałamacha. Chodzi o jego wypowiedź, w której stwierdził, ze w 2016 roku "upadnie kilka małych banków".

Podczas seminarium w Szkole Głównej Handlowej w ubiegłym tygodniu Raczkowski powiedział, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efekt wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

 

- Kilka banków jest "toksycznych" i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG - mówił wówczas wiceminister finansów.

 

Paweł Szałamacha w piątek zażądał od wiceministra Raczkowskiego wyjaśnienia tej wypowiedzi. Oświadczył równocześnie, że polski sektor bankowy jest stabilny. Także Komisja nadzoru Finansowego zapewniła, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie