Tylko 1 procent ulic w Polsce ma kobiece imiona w nazwach

Polska
Tylko 1 procent ulic w Polsce ma kobiece imiona w nazwach
wikipedia/AdrianGrycuk/CC BY-SA 3.0

W Polsce jest 2887 nazw ulic, w których występują kobiece imiona. Stanowi to 1,1 proc. ze wszystkich 256,9 tys. nazw ulic w Polsce - wyliczył autor bloga dziennikarz.pl. - To dlatego, że najczęściej patronami są bohaterowie narodowi, generałowie, politycy lub święci, a kobiet wśród nich jest mało - stwierdził Stanisław Marcin Stanuch, który przyjrzał się nazewnictwu.

Z kobiecych imion najczęściej w nazwach ulic występuje imię Maria (1065 razy). Potem - o wiele rzadziej - Eliza (305 razy). Trzecie miejsce ma Zofia (175 razy).


- Rzeczywiście, kobiecych imion w nazwach polskich ulic jest bardzo mało. Wynika to zapewne z przyczyn historycznych. Najczęściej patronami są bowiem bohaterowie narodowi, generałowie, politycy lub święci. W tych trzech pierwszych grupach raczej nie mamy kobiet - powiedział autor bloga dziennikarz.pl Stanisław Marcin Stanuch. 


Eksperci zwracają uwagę, że kobiety zostały dopuszczone do edukacji i dostały prawa wyborcze później niż mężczyźni. W Polsce nastapiło to po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Kobiety miały więc mniejsze szanse niż mężczyźni, aby zaistnieć w życiu publicznym.


- Przeanalizowałem tylko imiona kobiece w nazwach ulic. Łatwo się domyślić, że najczęściej patronkami są pisarki Marie: Konopnicka, Dąbrowska, Kuncewiczowa oraz kobieta-naukowiec Maria Skłodowska-Curie, a także pisarki Eliza Orzeszkowa i Zofia Nałkowska - dodaje Stanisław Stanuch. 

 

W badaniu wykorzystał dane dostępne w katalogu ulic, bazie prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny w ramach rejestru TERYT.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze