Tusk: dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca

Świat
Tusk: dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca
Premier Turcji Ahmet Davutoglu i szef Rady Europejskiej Donald Tusk, fot.: PAP/EPA/Olivier Hoslet

- Przyjęliśmy z zadowoleniem nowe, śmiałe propozycje przedstawione dziś przez Turcję, by zaradzić kryzysowi migracyjnemu - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk po nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja.

Tusk poinformował, że przywódcy unijni zgodzili się pracować dalej na bazie tych propozycji, które zakładają: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy; przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel; przygotowanie do otwarcia nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE; możliwość utworzenia "bardziej bezpiecznych" stref w Syrii; przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE.

 

Szczegóły współpracy mają być gotowe do szczytu UE w przyszłym tygodniu, czyli przed 17 marca.

 

 

Dyskusja o wolności prasy w Turcji

 

Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że władzom w Ankarze przyświecają przede wszystkim cele humanitarne. - Chcemy zniechęcać do nielegalnej imigracji do UE i zwalczać przemytników ludzi (...) Nie chcemy już dłużej widzieć kobiet i dzieci umierających na morzu - powiedział Davutoglu.

 

Według Tuska w trakcie szczytu dyskutowano też o sytuacji mediów w Turcji. - Wszyscy wiemy, jak ważna jest wolność słowa, to jedno z podstawowych praw człowieka. Bez tego nie jest możliwy zdrowy rozwój kultury żadnego społeczeństwa - powiedział szef Rady Europejskiej.

 

W piątek największy w Turcji prywatny dziennik, "Zaman", nieprzyjazny wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdoga, islamskiego konserwatysty, decyzją sądu został oddany pod nadzór administracji rządowej, która skierowała do redakcji swoich przedstawicieli.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze