Niemiecka policja zdobyła poufne dokumenty dot. niemieckich dżihadystów z ISIS

Świat
Niemiecka policja zdobyła poufne dokumenty dot. niemieckich dżihadystów z ISIS
Flickr/_dChris/CC BY 2.0

"Niemiecki Urząd Kryminalny (BKA) zdobył dokumenty zawierające poufne dane dotyczące niemieckich dżihadystów walczących w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii" - poinformowały w poniedziałek niemieckie media.

"W ręce niemieckich śledczych wpadły kwestionariusze osobowe wypełniane przez osoby ubiegające się o przyjęcie do bojówek ISIS" - podały wieczorem "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje telewizyjne NDR i WDR.

 

Przedstawiciele tych trzech redakcji tworzą zespół dziennikarzy śledczych.

 

Rzecznik BKA potwierdził, że policja jest w posiadaniu takich dokumentów. Zdaniem ekspertów są one autentyczne i mogą zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w postępowaniach przeciwko osobom, które powróciły z Syrii do Niemiec.

 

Szczegółowe dane islamskich ekstremistów

 

Według mediów kwestionariusze są szczegółowe i zawierają 23 pytania dotyczące nie tylko danych osobowych, lecz także informacje o sposobie przyjazdu do Syrii, krewnych i doświadczeniu w walce.

 

Kandydaci na dżihadystów podają też informacje o umiejętnościach przydatnych w walce oraz o tym, czy chcą brać udział w zamachach samobójczych. Warunkiem wstąpienia do ISIS są referencje, najlepiej od osoby, która już znajduje się na terenie Państwa Islamskiego.

 

800 niemieckich bojowników w szeregach ISIS

 

Zdaniem ekspertów przechwycone dokumenty świadczą o tym, że ISIS nie jest tylko organizacją terrorystyczną, lecz ma ambicje bycia strukturą państwową.

 

Media podają, że dokumenty będące w posiadaniu BKA są częścią większego zbioru kwestionariuszy osobowych, który "wyciekł" z ISIS i dostępny jest częściowo władzom bezpieczeństwa w kilku krajach. Dokumenty dotyczą też obywateli niemieckich, którzy powrócili z Syrii i nie zostali dotąd osądzeni z braku dowodów.

 

Według BKA od wybuchu wojny domowej w Syrii z Niemiec w rejon walk wyjechało 800 islamistów. Około 130 z nich zginęło w walkach. Jedna trzecia powróciła do kraju. 70 osób zdobyło doświadczenia wojenne.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie