Komisja Wenecka zajmie się sprawą TK w piątek

Polska
Komisja Wenecka zajmie się sprawą TK w piątek
Flickr/Adrian Grycuk/CC BY 2.0

W piątek w Wenecji rozpoczyna się posiedzenie Komisji Weneckiej, w trakcie którego ma zostać przyjęta opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Debata w tej sprawie odbędzie się około południa i potrwa kilkadziesiąt minut.

O wydanie opinii w sprawie uchwalonej 22 grudnia zeszłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.

 

Z programu 106. dwudniowego posiedzenia plenarnego organu doradczego Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, którego pełna nazwa brzmi Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, wynika, że omawiane będą także sprawy dotyczące Albanii, Francji, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Turcji, Macedonii i Armenii.

 

Dwoje delegatów z Polski

 

Wśród około 80 uczestników sesji będzie dwoje zasiadających w komisji delegatów z Polski: była premier i b. minister sprawiedliwości Hanna Suchocka - pierwsza wiceprzewodnicząca oraz profesor Krzysztof Drzewicki z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Obrady odbywać się będą w średniowiecznym monumentalnym budynku Scuola Grande di San Giovanni Evangelista, czyli Wielkiej Szkoły Świętego Jana Ewangelisty, najstarszego spośród weneckich bractw i stowarzyszeń.

 

Posiedzeniu w zabytkowym gmachu przewodniczyć będzie szef Komisji profesor Gianni Buquicchio, wykładowca i wcześniej urzędnik organów Rady Europy.

 

We wtorek posiedzenie podkomisji

 

Debata na temat Polski ma według planu odbyć się podczas sesji zaplanowanej na godziny 11-13.

 

Dwudniową sesję plenarną poprzedzi w czwartek po południu wspólne posiedzenie podkomisji ds. sprawiedliwości konstytucyjnej i prawa międzynarodowego, gdzie najpierw omówiona zostanie sprawa Trybunału Konstytucyjnego, przedstawiona w projekcie opinii zredagowanym pod koniec lutego przez sekretariat komisji na podstawie komentarzy i uwag sześciorga sprawozdawców.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie