KOD przed Trybunałem Konstytucyjnym: pokażmy, że zależy nam na Polsce

Polska
KOD przed Trybunałem Konstytucyjnym: pokażmy, że zależy nam na Polsce
PAP/Rafał Guz

Przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego, który bada nowelę ustawy o TK autorstwa PiS, manifestował we wtorek Komitet Obrony Demokracji. - Pokażmy, że walczymy o wolną Polskę, w której jest miejsce dla każdego - mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Swoją pikietę KOD powtórzy jeszcze w środę.

- Dzisiaj TK ma rozstrzygnąć, czy ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, którą nasza partia rządząca uchwaliła mniej więcej dwa miesiące temu, jest zgodna z Konstytucją. Oczywiście my mamy na ten temat własne zdanie, które jest oparte na opiniach wybitnych prawników, na opinii Komisji Weneckiej. Ale będziemy czekali na werdykt niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił w swoim wystąpieniu Kijowski.

 

"Uśmiech, wesoła i optymistyczna Polska"

 

- Pamiętajmy, że w polskim systemie prawnym to Trybunał Konstytucyjny wydaje ostateczny wyrok - dodał lider KOD. Przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że wyroki Trybunału są obowiązujące i muszą być powszechnie stosowane przez wszystkich.

 

Reporter Polsat News, Piotr Witwicki, zwrócił uwagę, że Mateusz Kijowski w czasie manifestacji odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu, który stwierdził, że przedstawiciele KOD-u to ludzie, którzy gardzą Polską. Kijowski podkreślał, że KOD nie da się wciągnąć w tę grę, a jedyna odpowiedź, którą mają, to "uśmiech, wesoła i optymistyczna Polska, którą uczestnicy manifestacji chcą reprezentować".

 

"Cała Polska broni TK"

 

Uczestnicy manifestacji przynieśli biało-czerwone flagi. Trzymali transparenty, na których widniały takie hasła jak: "Zostawcie Trybunał Konstytucyjny, przecież dla was jest Trybunał Stanu", "Demokracja. Konstytucja", "Ciemność, widzę ciemność - agresja, mściwość, nikczemność".

 

Zbierano także podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o TK.

 

Przed siedzibą TK happening zorganizowali również aktywiści Akcji Demokracji. W przebraniach m.in. bociana, skoczka narciarskiego, góralki, górnika, białego niedźwiedzia, rozwinęli banner z napisem "Cała Polska broni Trybunału Konstytucyjnego".

 

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej oraz I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. Rozprawę zaplanowano na dwa dni.

 

PAP, Polsat News

 

jak/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie