Europejski fiskus zjednoczony przeciw korporacjom unikającym podatków

Biznes
Europejski fiskus zjednoczony przeciw korporacjom unikającym podatków
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Ministrowie finansów państw UE osiągnęli polityczne porozumienie w sprawie przepisów o automatycznej wymianie informacji podatkowych dotyczących międzynarodowych firm. Nowe regulacje mają pomóc uszczelnić systemy podatkowe krajów unijnych.

Propozycja zmiany w dyrektywie o współpracy administracyjnej między państwami UE została przedstawiona 28 stycznia przez Komisję Europejską, jako część szerszego pakietu mającego na celu walkę z unikaniem opodatkowania.

 

Administracje podatkowe państw członkowskich będą teraz między sobą wymieniać informacje podatkowe dotyczące korporacji. Ogólną zasadą ma być dostęp wszystkich państw do kluczowych informacji pozwalających im zidentyfikować ryzyko unikania opodatkowania i co za tym idzie lepiej ukierunkowywać kontrole podatkowe.

 

- Żaden kraj w UE nie wiedział do tej pory, co robił jego sąsiad. Takie były realia – przyznał unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

 

Jak wyjaśniał, międzynarodowe korporacje wykorzystywały różnice w przepisach prawnych i brak współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, by w legalny sposób zmniejszać wymiar płaconych podatków. UE chce temu przeciwdziałać próbując ustanowić system, w którym firmy płacą podatki tam, gdzie generują swoje zyski. - Automatyczna wymiana informacji jest podstawową zasadą takiego systemu - stwierdził komisarz.

 

Przepisy przeciw "agresywnemu planowaniu podatkowemu"

 

Jak zaznaczył, dzięki nowym regulacjom państwa członkowskie będą ze sobą współpracować, by przeciwdziałać agresywnemu planowaniu podatkowemu. Dotychczasowa praktyka wymiany informacji na zasadzie dobrowolności była - zdaniem Moscoviciego - niewystarczająca, by osiągnąć ten cel.

 

Polityczne porozumienie, które otwiera drogę do pracy nad przepisami wraz z Parlamentem Europejskim, zostało osiągnięte w ekspresowym tempie 40 dni po przedstawieniu propozycji. - Dzisiaj pokazujemy, że Europa może iść do przodu szybko i efektywnie – uważa Pierre Moscovici.

 

Zapewniał, że zyski dla administracji z automatycznej wymiany informacji są dużo większe niż obciążenia, jakie się z tym wiążą dla firm. - To jest rewolucja jeśli chodzi o przejrzystość podatkową. Ona nie zatrzyma się w tym miejscu. Ze strony opinii publicznej jest duża presja. Określone zachowania, jeśli chodzi o agresywne planowanie podatkowe nie są dłużej akceptowane - mówił komisarz.


Według szacunków Komisji Europejskiej małe firmy w UE mają o 40 proc. wyższe obciążenia podatkowe niż przedsiębiorstwa międzynarodowe, które przesuwają za granicę swoje zyski. Parlament Europejski wyliczył, że każdego roku w rezultacie unikania opodatkowania państwa UE tracą 50-70 mld euro.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie