Rynek leków będzie rósł co rok o ok. 5 proc. w najbliższych 5 latach

Biznes
Rynek leków będzie rósł co rok o ok. 5 proc. w najbliższych 5 latach
Flickr/Victor/CC BY 2.0

Rynek apteczny w Polsce będzie rozwijał się w rocznym średnim tempie 4,8 proc. w latach 2016-2021. Jego prognozowana wartość to nieco ponad 31 mld zł w tym roku i wzrost do prawie 40 mld zł w roku 2021. Tak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ubiegłym roku po raz pierwszy od kilku lat dobrze sprzedawały się również leki na receptę, które zanotowały większy wzrost niż medykamenty dostępne bez recepty.  Wzrost sprzedaży dla leków refundowanych wyniósł 7 proc., a dla bezreceptowych – tylko 2 proc.


"Ogólnie jednak nie spodziewamy się, aby trend wysokiej dynamiki sprzedaży leków refundowanych utrzymał się długo, bowiem na jesieni Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dalsze naciski na zmniejszenie cen leków wśród producentów – o 85 proc. dla leków innowacyjnych i o 40 proc. dla generycznych" - przewidują autorzy raportu.


W najbliższych 3 latach mocny wzrost sprzedaży leków, potem lekko  wyhamuje


Według raportu w latach 2016-2018 sprzedaż leków co roku będzie większa o 5-5,2 proc. W kolejnych trzech latach będzie to 4.7-4,4 proc.

 
"W okresie 2019-2021 oczekuje się spowolnienia gospodarczego, spowodowanego głównie przez malejącą liczbą osób aktywnych zawodowo (negatywny wpływ na konsumpcję) oraz stopniowo domykającą się unijną perspektywą budżetową na lata 2014-2020 (ujemne oddziaływanie na inwestycje), co spowoduje spowolnienie dynamiki rynku rynku sprzedaży aptecznej leków" –wytłumaczono w raporcie.

 

rynek lekow 


Motorem rynku mają być w kolejnych latach leki stosowane w chorobach krwi i układu krwiotwórczego oraz leki endokrynologiczne.

 

Zmiany w prawie


Raport zwraca też uwagę, jeszcze we wrześniu tego roku  ma wejść w życie program bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób po 75. roku życia. Na liście bezpłatnych produktów mają znaleźć się m.in. leki krążeniowe, moczopędne oraz stosowane w chorobach reumatycznych.


Bezpłatne mają być również opatrunki i paski stosowane przez osoby chore na cukrzycę. Wydatki Ministerstwa Zdrowia na program mają wynieść 564 mln zł w 2017 roku.


Od stycznia 2017 roku obowiązkowe ma być szczepienie na pneumokoki. Będzie refundowane dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku (około 370 tys. dzieci rocznie).

 

polsatnews.pl, infografika: PMR

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie