Prof. Marek Chmaj dziś w programie "Gość Wydarzeń"

Polska
Prof. Marek Chmaj dziś w programie "Gość Wydarzeń"
Polsat News

Konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj będzie w poniedziałek o godz. 19:15 gościem Doroty Gawryluk w Polsat News. Tematem rozmowy będzie propozycja rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego autorstwa europosła PiS Michała Ujazdowskiego oraz decyzja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wycofaniu opinii jego poprzednika Andrzeja Seremeta na temat TK.

Jeżeli masz pytania do prof. Chmaja, zadaj je w komentarzu pod tekstem lub skorzystaj z platformy kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj.


Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

 

Propozycja Ujazdowskiego

 

Europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski zaproponował w poniedziałek  kompromis w sprawie TK: dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ubiegłego roku obejmą wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

 

Dopełnieniem koncepcji Ujazdowskiego miałaby być nowa ustawa o TK. Według europosła PiS, projekt takiej ustawy powinni napisać "wybitni prawnicy", byli sędziowie TK, tacy jak prof. Wojciech Łączkowski czy prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska.

 

Wniosek Ziobry o odroczenie rozprawy TK


W poniedziałek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek o odroczenie wtorkowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o TK autorstwa PiS. Równocześnie wycofał też opinię swego poprzednika Andrzeja Seremeta dot. tej ustawy.


Tego samego dnia prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński postanowił nie odraczać zaplanowanej na wtorek i środę rozprawy ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Biuro TK podało, że wniosek Ziobry TK rozpozna na wtorkowej rozprawie.

 

Polsat News, PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze