Rowerowa "Masa Krytyczna" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Polska
Rowerowa "Masa Krytyczna" w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Polsat News

O godz. 11 z placu Zamkowego w Warszawie, już po raz czwarty, wyruszyła rowerowa "Masa Krytyczna" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna edycja poświęcona jest majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu pseudonim "Zapora".

Rowerzyści wyruszyli z Placu Zamkowego, a następnie przejechali przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, w stronę Ochoty na ul. Oczki. Uczestnicy przejazdu zrobią pętlę po lewej stronie Wisły i skierują się na most Śląsko-Dąbrowski, którym przejadą na Pragę, na ul. Namysłowską.


- Ze względu na dzisiejszy dzień, na okoliczności, wybraliśmy trasę, która wiedzie przez miejsca szczególnie związane z pamięcią żołnierzy wyklętych. Niestety są to miejsca związane przede wszystkim z ich dramatyczną historią - powiedziała reporterce Polsat News Izabeli Paprockiej współorganizatorka przejazdu Kamila Sachnowska, zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.


- Trasa wiedzie przez miejsca męczeństwa Żołnierzy Wyklętych, przez siedziby NKWD, które powstawały w stolicy po  1944 r. - areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Koszykowej, miejsce gdzie byli przesłuchiwani i torturowani, gdzie ginęli, skąd wywożono ich na śmierć, areszt na ul. Oczki, gdzie była siedziba Głównego Zarządu Informacji Wojskowej, budynki na Pradze, osławiona ul. Strzelecka (siedziba NKWD - red.), Toledo (więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD - red.). Miejsca szczególnie dramatycznie i tragicznie związane z pamięcią o żołnierzach wyklętych - tłumaczyła Sachnowska.


- 7 marca przypada rocznica egzekucji majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" - powiedziała Sachnowska. - Major Dekutowski, cichociemny – a przypominam, że w tym roku obchodzimy rok cichociemnych - żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierz wyklęty, ofiara reżimu komunistycznego, jest postacią, która zasługuje na szczególne upamiętnienie. Był świetnym dowódcą na Lubelszczyźnie, znakomicie zapamiętanym przez swoich żołnierzy. Rycerz bez skazy - dodała.

 

Polsat News

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie