Otwarto Centrum Medyczne im. dr. Wacława Łęckiego. 92-latek przekazał swój majątek na budowę placówki

Polska
Otwarto Centrum Medyczne im. dr. Wacława Łęckiego. 92-latek przekazał swój majątek na budowę placówki
Polsat News

Dar jednego człowieka spowodował, że leczyć się będzie wielu. Swój majątek ojcom Bonifratrom w Łodzi przekazał doktor Wacław Łęcki. Dzięki jego pomocy otwarto nowoczesne centrum medyczne. - Pochylając się nad człowiekiem, chcielibyśmy go usprawniać, leczyć i powodować, żeby się lepiej czuł - powiedział przeor konwentu Bonifratrów brat Franciszek Salezy Chmiel.

92-letni dr Wacław Łęcki, w uznaniu za dobrą opiekę podczas licznych pobytów w Szpitalu im. św. Jana Bożego,  podarował zakonowi Bonifratrów działkę leżącą na wjeździe do Łodzi od strony Pabianic. Udało się sprzedać ją za ponad 3 mln zł i za te pieniądze dokończyć budowę centrum medycznego. Placówka w Łodzi jest najnowocześniejszym centrum rehabilitacji w mieście i może przyjąć nawet 500 pacjentów dziennie.


W Centrum Medycznym im. dr. Wacława Łęckiego będą się mieścić gabinety rehabilitacji ambulatoryjnej, rehabilitacji dziennej z całym zapleczem rehabilitacyjnym, a także 20 poradni specjalistycznych, m.in. chirurgiczna, okulistyczna, ginekologiczno-położnicza, dermatologiczna, psychologiczna oraz dietetyk.


Pacjenci zarejestrowani w NFZ mogą liczyć na bezpłatne wizyty. Centrum przyjmuje także pacjentów komercyjnych.


- Dr Łęcki mimo swojego wieku i temperamentu każe nam gonić świat i my jakoś za tą zachętą staramy się nadążyć. To mobilizuje bardzo skutecznie. Dzięki jego determinacji przez sześć miesięcy powstał ten obiekt – podkreślił przeor i  dyrektor Szpitala im. św. Jana Bożego w Łodzi.


- Rok miłosierdzia to rok bardzo bliski panu Jezusowi Miłosiernemu z Łagiewnik i Św. Faustynie naszej patronce z Łodzi, ale też krwi i wodzie, która wypłynęła z serca Jezusowego. Ona jest dla nas wyznacznikiem do tego roku miłosierdzia i dlatego pochylamy się nad każdym człowiekiem w imię wskazań, które Św. Faustyna zawarła w dzienniczku, czyli poprzez czyn, miłosierdzie, modlitwę i dobry przykład – tłumaczył brat Chmiel w rozmowie z reporterką Polsat News Magdaleną Hykawy.


Przeor konwentu Bonifratrów powiedział także, że jego celem jest stworzenie szpitala polowego. - Idea szpitala polowego jest fantastyczna i bardzo mnie inspiruje od początku. Papież Franciszek robi rewolucyjne zwroty akcji i bardzo mi to odpowiada. Szpital polowy, jest to idea, która będzie ofertą na dzisiejsze czasy. Jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądało, ale jeśli dr Łęcki będzie zainteresowany tym tematem, to może wspólnie, a także z innymi dobroczyńcami, zbudujemy taki szpital polowy, do którego każdy będzie mógł przyjść po wszystko – wyjaśnił brat Chmiel.

 

Polsat News

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie