Niemiecki paszport otwiera najwięcej granic

Świat
Niemiecki paszport otwiera najwięcej granic
Flickr.com/Megan Eaves

Obywatele Niemiec mogą bez wiz wjechać do 177 krajów świata. Tym samym mogą być najbardziej mobilnymi turystami. Drudzy na liście są Szwedzi (mogą podróżować bez wiz do 176 krajów), potem Francuzi, Włosi, Finowie, Hiszpanie i Brytyjczycy. Zaraz za nimi uplasowali się Amerykanie. Tak wynika z zestawienia londyńskiej firmy Henley&Partners oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego.

W rankingu "Visa Restrictions Index 2016" uwzględniono to, jak łatwo obywatele poszczególnych krajów bez konieczności starań o wizę, mogą eksplorować świat. Zestawienie opracowywane na tych samych zasadach publikowane jest co roku, od 10 lat.

 

W tym roku Polska w zestawieniu zajmuje 15 pozycję, co oznacza, że podróże do 161 krajów nie powinny stanowić dla nas wizowego problemu. Najlepsze, 13. miejsce zajęliśmy w 2013 roku. Jednak lista, praktycznie co roku, wygląda inaczej.

 

Stany Zjednoczone, które w 2014 i 2015 roku zajmowały pierwsze miejsce, w tym roku spadły z podium. Amerykanie bez wiz mogą wybrać się do 174 krajów świata.

 

Także Wielka Brytania, która w 2013 roku była na szczycie, dziś z Finlandią, Francją, Włochami i Hiszpanią zajmuje trzecie miejsce.

 

W najgorszej sytuacji są obywatele Afganistanu (bez wiz mogą wjechać do 25 krajów), Pakistanu (29), Iraku (30), Somalii (31) i Syrii (32).

 

CNN

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie