Muzeum Emigracji prezentuje swoje zbiory w internecie. Ponad 10 tys. pamiętek

Kultura
Muzeum Emigracji prezentuje swoje zbiory w internecie. Ponad 10 tys. pamiętek
Artystki (od lewej) Anna German, Katarzyna Bovery i Katarzyna Sobczyk w kawiarni na m/s "Batorym", lata 60-te XX w. fot. Muzeum Emigracji w Gdyni

Ponad 10 tysięcy pamiątek Polaków z całego świata m.in. przedmiotów osobistych, dokumentów, pamiętników i fotografii można oglądać na portalu internetowym, który uruchomiło Muzeum Emigracji w Gdyni.

- Szczególnie ciekawe są np. zdjęcia z najsłynniejszego polskiego transatlantyku MS "Batory", dokumentujące życie codzienne na statku załogi i pasażerów - powiedział Główny Inwentaryzator Zbiorów w Muzeum Emigracji w Gdyni, Justyna Gibbs.

 

Zdjęcia te wykonał Florian Staszewski, który w latach 1947-1967 pracował na MS "Batory" jako etatowy fotograf. Fotografie pokazują pasażerów odpoczywających na pokładzie statku, wybory miss, bale kostiumowe oraz inne przyjęcia i zabawy, jakie miały miejsca na słynnym statku. Wśród bohaterów fotografii znaleźć można m.in. aktorki Elżbietę Czyżewską i Kalinę Jędrusik, piosenkarkę Annę German czy członków zespołu "Mazowsze".

 

Kolekcja rzeczy osobistych Nowaka-Jeziorańskiego

 

Na stronie zbiory.muzeumemigracji.pl zobaczyć też można unikalną kolekcję ponad 40 rzeczy osobistych Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wśród pamiątek po legendarnym kurierze Armii Krajowej są zegarek, modlitewnik, portfel, okulary oraz sprzęt filmowy i fotograficzny.

Portal prezentuje również otrzymaną w darze od prof. Zbigniewa Brzezińskiego (Brzeziński był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji prezydenta USA Jimmy'ego Cartera 1977-1981 - PAP) jego prywatną korespondencję, którą prowadził z papieżem Janem Pawłem II w latach 1979-1983.

 

Do wyjątkowych eksponatów umieszczonych na portalu muzeum jest także paszport francuski z 1871 r. , którego właścicielem był Ignacy Rakowski, powstaniec listopadowy przebywający na emigracji we Francji.

 

- Inną ciekawą pamiątką jest przekazana nam przez fotografa Chrisa Niedenthala mała walizka jego matki, która wraz z polskim rządem we wrześniu 1939 r. wyjechała do Rumunii, a potem do Londynu i już tam pozostała. Dopiero po jej śmierci rodzina odnalazła tę walizkę. Niezwykle cenne są także wspomnienia z ilustracjami Jerzego Tomaszka, jako dziecko zesłanego na Wschód, który z Armią Andersa przebył ponad 10 tysięcy kilometrów - dodała Gibbs.

 

Muzeum działa od 4 lat

 

Zbiory pamiątek związanych z historią Polaków na całym świecie gromadzone są od 2012 roku, kiedy to Muzeum Emigracji zostało powołane do życia przez Radę Miasta Gdyni. - Cały czas nabywamy nowe eksponaty i staramy się je digitalizować. Niemalże każdego dnia liczba tych przedmiotów się powiększa - wyjaśniła Gibbs. W kolejce do umieszczenia w internecie czeka np. pamiętnik Ślązaka płynącego do Brazylii w 1852 r.

 

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte zostało 16 maja 2015 r. Placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych. Mieści się w zaadaptowanym do tego celu Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym powstałym w latach 30. XX wieku na terenie portu w Gdyni. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry".

 

Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum Emigracji wyniósł 49,3 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowiła pożyczka z programu UE Jessica, reszta pochodziła z budżetu miasta Gdyni.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie