Trwa cisza wyborcza. Wybory uzupełniające do Senatu na Podlasiu

Polska
Trwa cisza wyborcza. Wybory uzupełniające do Senatu na Podlasiu
Polsat News

Od północy w związku z wyborami uzupełniającymi do Senatu obowiązuje cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę. W tym czasie zabroniona jest agitacja mogąca wpłynąć na wynik wyborów w okręgu nr 59, który obejmuje część podlaskich powiatów, Łomżę i Suwałki.

- Zakaz agitacji dotyczy terenu okręgu wyborczego, gdzie odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu - powiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj.

 

Zgodnie z kodeksem wyborczym podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, którą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno także podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.

 

Zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Grozi za to najwyższa grzywna - od 500 tys. zł do 1 mln zł.

 

- Ocena, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, należy do organów ścigania i sądów - dodała Tokaj.

 

Okręg wyborczy nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające w tym okręgu są konieczne, bo wybrany tam na senatora Bohdan Paszkowski (PiS) został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

 

Do Senatu w wyborach uzupełniających startują: Anna Maria Anders zgłoszona przez PiS, Mieczysław Bagiński (PSL), Szczepan Barszczewski (KORWiN), Andrzej Chmielewski (Samoobrona), Sławomir Gromadzki zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców Szary Obywatel oraz Jerzy Ząbkiewicz zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Praca i Przyszłość" - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu.

 

Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7-21.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie