Nocne Wilki w Polsce. Tym razem bez kontrowersji - z Warszawy pozdrawiają Polaków

Polska
Nocne Wilki w Polsce. Tym razem bez kontrowersji - z Warszawy pozdrawiają Polaków
Biuro Prasowe Rajdu Katyńskiego
Nocne Wilki w Warszawie

Delegacja rosyjskich motocyklistów z klubu Nocne Wilki przyjechała do Warszawy. Goście z Moskwy przybyli do Polski specjalnie na premierę filmu "Rajd Katyński - śladami pamięci" w reżyserii Agnieszki Piwar.

Z okazji przyjazdu do Polski Andriej Bobrowskij w imieniu rosyjskich motocyklistów wygłosił pozdrowienia dla "Braci Słowian z Polski". Nagranie zostało udostępnione na YouTube.

 

 

Premiera filmu odbędzie się w sobotę o godzinie 11:00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Po seansie będzie można porozmawiać z motocyklistami.

 

Przyjaciele Putina

 

Nocne Wilki to rosyjski klub motocyklowy założony w 1989 roku. To pierwsza tego typu grupa, która powstała w ZSRR.

 

Członkowie klubu znani są z wyrazistych poglądów. Gloryfikują m.in. postać Józefa Stalina, brali czynny udział w inwazji na Krym, gdzie patrolowali ulice półwyspu razem z nieoznakowanymi żołnierzami rosyjskimi.

 

Lider klubu Aleksander Załdostanow jest przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina. Kreml wspiera zresztą grupę finansowo. W 2015 roku Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego poinformowała, że Nocne Wilki od połowy 2013 roku otrzymały pięć grantów wartych w sumie 56 mln rubli (ok. 4 mln zł).

 

Narodowa awantura o przejazd przez Polskę

 

W 2015 roku Nocne Wilki chciały przejechać przez Polskę w drodze do Berlina, gdzie motocykliści planowali uczcić 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 

Chęć przejazdu przez Polskę rosyjskich motocyklistów wywołała lawinę komentarzy i napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich. Za niewpuszczaniem Nocnych Wilków opowiadali się nie tylko zwolennicy skrajnej prawicy, ale i m.in. były europoseł Paweł Kowal czy ówczesny członek Rady Gospodarczej przy premierze Jacek Rostowski. Ostatecznie 27 kwietnia zeszłego roku Straż Graniczna nie wpuściła do Polski grupy motocyklistów z Rosji, ponieważ nie spełniała ona kryteriów wjazdu i pobytu w Polsce.

 

Tego samego dnia polskie MSZ przekazało rosyjskiej ambasadzie w Warszawie informację, że z powodu nieznajomości precyzyjnego harmonogramu pobytu motocyklistów w Polsce nie było możliwe zapewnienie im właściwego bezpieczeństwa.

 

polsatnews.pl 

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie