Dzisiaj Dzień Teściowej. "Nie nastawiajmy się z góry do nikogo antagonistycznie, tym bardziej do teściowych"

Polska

Obchodzone piątego marca święto zostało po raz pierwszy wprowadzone we Francji w latach 80. ubiegłego wieku. W tym samym dniu obchodzi się tę uroczystość również w Polsce. Zapytaliśmy przechodniów, czego życzą swoim teściowym.

Z okazji dzisiejszego święta reporter Polsat News Jan Derengowski rozmawiał z członkinią Rady Ministrów gabinetu premier Szydło i... świeżo upieczoną teściową - Elżbietą Witek.

 

- W tej roli czuję się znakomicie. Przez całe życie pełnimy wiele ról, ale nie odczuwam nadzwyczajnej zmiany. Mojego zięcia znałam dużo wcześniej. Nasze relacje są znakomite - powiedziała była rzecznik rządu. Witek skomentowała także słynne kłopotliwe relacje pomiędzy młodymi a teściami. - W naszym przypadku jest zupełnie inaczej. Ja mam fantastycznego zięcia, bo kocha i szanuje moją córkę, a to jest dla każdej matki najistotniejsze - zauważyła.

 

- Mieszkamy osobno, to też jest plus. Nie spotykamy się na co dzień, a kiedy przyjeżdżają (młodzi - przyp. red.), są bardzo mile widziani - dodała.

 

Według Witek, stereotypy o teściowych nie przystają do obecnego życia w Polsce. - Stereotypy powstały w czasach, kiedy w jednym mieszkaniu żyły rodziny wielopokoleniowe. Teściowie, młodzi małżonkowie i ich dzieci. Takie współżycie jest na co dzień uciążliwe, bo każdy chce żyć swoim życiem - mówiła.

 

 

Wiążemy się nie tylko z partnerem, ale i jego rodziną


O relacjach z teściami w studiu Polsat News mówiła także Maria Rotkiel, psycholog.

 

- Mogę zdradzić, że często powodem konfliktów między małżeństwami są niestety teściowe. Są sytuacje, kiedy te relacje są trudne. Ale znam historie, w których teściowe pomagały, wspierały. Nawet gdybyśmy się zastanowili i mieli wątpliwości czy zastrzeżenia do naszych teściowych, to w momencie, gdy jest potrzebna np. opieka do dziecka, to wtedy dzwonimy i prosimy o pomoc. To jest też narzędzie terapeutyczne radzenia sobie z trudnymi relacjami. Żeby się zastanowić jakie plusy ma osoba, z którą nam się różnie układa, żeby sobie przypomnieć sytuacje, w których nasza teściowa nam pomogła  - powiedziała Rotkiel i dodała: - Jeżeli będziemy się na tym skupiać, łatwiej będzie nam przetrwać trudne chwile.

 

- Wiążąc się z partnerem, wiążemy się też z jego rodziną. System rodzinny się powiększa. Dlatego bliscy naszego partnera są naszymi bliskmi. W każdej relacji mamy jednak prawo do asertywności, stawiania granic, do ustalania pewnych reguł i zasad, które mają obowiązywać w naszym domu - zaróciła uwagę psycholog.

 

Rotkiel zaapelowała także o pozytywne podejście do teściów. - Żebyśmy się z góry nie nastawiali tak antagonsitycznie, tym bardziej do teściowych - powiedziała. - Jeżeli kocham jakiegoś mężczyznę, to ktoś tego mężczyznę urodził, stworzył, wychował - przypomniała.

 

 

Polsat News

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie