Świątynia Opatrzności Bożej dostanie 4 miliony z ministerstwa kultury

Polska
Świątynia Opatrzności Bożej dostanie 4 miliony z ministerstwa kultury
Flickr.com/Tomasz Przechlewski

Resort kultury ogłosił listę projektów, między które podzielonych zostanie 28 milionów zł dofinansowania na rozwój infrastruktury. Wśród nich m.in. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. O pieniądzach na "stworzenie optymalnych warunków do działalności kulturalnej" zapomnieć mogą m.in. CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz Filharmonia i Opera Krakowska.

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", w sumie do ministerstwa kultury zgłoszono 612 wniosków. 128 z nich dostało dofinansowanie. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dostało najwyższe wsparcie, aż 4,5 mln zł. Białostockie muzeum jest częścią Muzeum Wojska i zajmuje się dokumentacją dziejów zesłań i deportacji Polaków na ziemie Imperium Rosyjskiego oraz ZSRR.

 

Na "cele działalności kulturalno-koncertowej"

 

Drugim z najwyżej dotowanych beneficjentów jest Archidiecezja Warszawska, a dokładniej Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

Świątynia, która jest instytucją kultury powołaną przez kardynała Kazimierza Nycza, dostanie 4 mln zł na adaptację nieruchomości na "cele działalności kulturalno-koncertowej w kompleksie kulturalno-oświatowym".

 

Na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części piwnic w Ministerstwie Sprawiedliwości na Muzeum Żołnierzy Wyklętych – przeznaczono 700 tysięcy złotych.

 

Zaś m.in. CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Śląski w Katowicach oraz Filharmonia i Opera Krakowska, a także Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK - nie skorzystają z ministerialnego budżetu na rozwój infrastruktury kulturalnej.

 

Muzeum Narodowe nie zmodernizuje gmachu głównego

 

Ministerstwo nie zdecydowało się także na wsparcie projektu Muzeum Narodowego w Warszawie, które planowało modernizację gmachu głównego i dostosowanie go do potrzeb niepełnosprawnych.

 

Jak zauważyła "GW", to już kolejny raz archidiecezja warszawska otrzymuje wsparcie ze środków MKiDN na Świątynię Opatrzności Bożej. Gazeta przypomina, że w 2014 r., kiedy ministrem kultury był Bogdan Zdrojewski, archidiecezja otrzymała 6 mln zł na roboty budowlane w Muzeum Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, które stanowią część Świątyni.

 

Wyborcza.pl

jak/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie