Polska zgłasza coraz więcej patentów, najwięcej w farmaceutyce

Technologie
Polska zgłasza coraz więcej patentów, najwięcej w farmaceutyce
EPO

W 2015 roku Polacy zgłosili do Europejskiego Urzędu Patentowego 568 wniosków patentowych, czyli o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim. Liczba przyznanych patentów wzrosła o 39 proc - to najlepszy wynik od dekady. Najwięcej patentów dotyczy branży farmaceutycznej i chemicznej. W przeliczeniu na 1 mln mieszkańców Polska jest jednak daleko od czołówki.

17-procentowy wzrost liczby złożonych wniosków daje Polsce największy procentowy przyrost  wśród krajów UE. Średnio w 28 krajach Unii liczba wniosków patentowych wzrosła bowiem o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z opublikowanego przez Urząd raportu.


Polska nadal daleko od liderów


Te pozytywne informacje nie oznaczają jednak, że Polska znalazła się w europejskiej czołówce patentowej. Polskie wnioski stanowiły zaledwie 0,4 proc. wniosków składanych przez wszystkie państwa UE. Aż 17 proc. wniosków pochodziło z Niemiec, a 7 proc. z Francji.


Również w przeliczeniu na milion mieszkańców polski wynik na tle Europy już tak nie imponuje. To bowiem średnio 14,7 wniosku na milion Polaków. Dla porównania: Słoweńcy - 59,5 wniosków na milion mieszkańców, Estończycy - 25,3, a Czesi – 20.

 

Choć w światowej czołówce tego zestawienia przodują państwa, które mają niewielką liczbę mieszkańców, to zdarzają się wyjątki. Niemcy złożyły 307 wniosków na milion mieszkańców, a Stany Zjednoczone - 132.


Patentowa potęga USA


Do Europejskiego Urzędu Patentowego wpływają wnioski z całego świata. Liderem są Stany Zjednoczone, które wysłały aż 27 proc. wszystkich wniosków. Te z UE stanowiły zaś 48 proc. całości.


Największy wzrost polskich zgłoszeń został zanotowany w następujących branżach: farmaceutyce (wzrost o 222 proc.), chemii organicznej (105 proc.) i chemii materiałowej (100 proc.).

 

Dobry wynik uczelni


Połowa wnioskodawców z krajowej pierwszej dziesiątki to uczelnie. Najbardziej aktywna była Politechnika Gdańska (23 wnioski) i Akademia Górniczo-Hutnicza (22 wnioski). Na trzecim miejscu w znalazła się firma komercyjna - International Tobacco Machinery (14 wniosków). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Szczeciński.

 

Zdecydowana większość patentów obowiązujących w Polsce udzielana jest przez Europejski Urząd Patentowy: w 2014 stanowiły one 75 proc. całości - poinformował rządowy portal pi.gov.pl. Taki sposób ochrony swoich wynalazków wybierają głównie podmioty zagraniczne. Coraz częściej również polscy wynalazcy dokonują zgłoszeń patentowych nie tylko do Urzędu Patentowego RP, ale również do Europejskiego Urządu Patentowego.

 

Raport Europejskiego Urzędu Patentowego można pobrać tutaj.

 

polsatnews.pl

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze