Nowy Jork: otwarto największą i najdroższą stację metra na świecie

Technologie
Nowy Jork: otwarto największą i najdroższą stację metra na świecie
panynj.gov

Stacja przesiadkowa dla 11 linii metra i podmiejskich linii kolejowych między Nowym Jorkiem, a New Jersey powstała w miejscu, w którym ponad 14 lat temu runęły słynne wieże World Trade Center. Budowa, która miała zająć 5 lat i kosztować 2 mld dol, trwała w rzeczywistości 12 i pochłonęła z amerykańskiego budżetu ponad 4 mld.

Zamach terrorystyczny do jakiego doszło 11 września 2001 roku spowodował, oprócz zawalenia się budowli, uszkodzenie znajdujących się pod nią linii metra. Dwa lata później w tym samym miejscu rozpoczęto więc budowę nowoczesnej stacji przesiadkowej.

 

 

Chociaż oficjalnego otwarcia World Trade Center Transport Hub dokonano już w czwartek w nocy, nowojorczykom udostępniona zostanie na razie zaledwie część budynku. Np. znajdujące się na stacji centrum handlowe ruszy dopiero w sierpniu.

 

 

Według władz Nowego Jorku ze stacji korzystać będzie dziennie około 50 tys. osób, a po ostatecznym zakończeniu prac, liczba ta może się nawet podwoić.

 

 

Projekt imponującego dworca o nazwie Oculus stworzył hiszpański architekt i inżynier budownictwa Santiago Calatrava,  który zaprojektował już wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.

 

Należą do nich m.in. Turning Torso – wieżowiec w Malmö (Szwecja), Berlin-Spandau – dworzec kolejowy w Berlinie (Niemcy), Stadion Olimpijski w Atenach (Grecja), Muzeum Sztuki w Milwaukee (USA) i Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji (Hiszpania).

 

Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji

 

Z daleka konstrukcja Oculusa wygląda jak ogromny ptak z rozpostartymi skrzydłami próbujący wzbić się w powietrze.

 

 

Zdania na temat wyglądu dworca są podzielone. Jednym bardzo się podoba, a innym wręcz przeciwnie. Dziennikarze New York Post oceniają go np. jako "mauzoleum" i "najbrzydszą stację na świecie", która przy okazji okazała się "najdroższą".

 

Wielu internautów pisze natomiast o tym, że nowa stacja ożywia i urozmaica centrum Nowego Jorku.

 

polsatnews.pl, Twitter.com

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie