Lotnisko Chopina pobiło miesięczny rekord liczby pasażerów. Dziesiąty raz z rzędu

Biznes
Lotnisko Chopina pobiło miesięczny rekord liczby pasażerów. Dziesiąty raz z rzędu
lotnisko-chopina.pl

Ponad 741 tys. osób zostało odprawionych w lutym na Lotnisku Chopina. To już dziesiąty z rzędu miesiąc z rekordowym w wynikiem w historii lotniska i siedemnasty miesiąc nieprzerwanego wzrostu liczby pasażerów.

Luty 2016 r. był najlepszym lutym w historii lotniska, o 10,1 proc. lepszy od lutego 2015 r.  

 

Od początku roku warszawskie lotnisko obsłużyło 1,4 mln pasażerów (wzrost 8,5 proc.), z czego 1,3 mln w ruchu międzynarodowym (wzrost o 8,6 proc.) oraz 163,2 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 7,9 proc.).

 

Przez 12 miesięcy minionego roku warszawski port obsłużył ponad 11,2 mln osób. Rekord w rekordzie stanowi przekroczenie granicy 10 mln pasażerów obsłużonych w ruchu międzynarodowym. W całym 2015 roku liczba pasażerskich operacji lotniczych, obejmująca operacje przewoźników tradycyjnych i niskokosztowych, wzrosła o 2,3 proc. i wyniosła łącznie 124,7 tys. W ruchu międzynarodowym wykonano 102,9 pasażerskich operacji lotniczych (wzrost o 3,7 proc), a w krajowym 21,8 tys. (spadek o 3,8 proc.).

 

Pasażerów będzie więcej

 

Lotnisko Chopina będzie mogło w najbliższych miesiącach zanotować kolejne rekordy. Polskę czekają bowiem dwa poważne wyzwania organizacyjne podczas wakacji.

 

8 i 9 lipca odbędzie się szczyt NATO w Warszawie, na który przybędą przywódcy z co najmniej 65 państw i liderzy najważniejszych organizacji międzynarodowych. Koniec lipca to z kolei XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale spośród 600 tysięcy już zarejestrowanych pielgrzymów wielu przybędzie do Warszawy, tu będzie lądować lub stąd wylatywać do domu.


Podczas obu wydarzeń lotnisko będzie musiało nie tylko płynnie obsłużyć jeszcze wyższą niż zazwyczaj w szczycie letniego sezonu liczbę zagranicznych pasażerów, ale też sprostać wynikającym z tego wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa.

 

Najpunktualniejsze na świecie

 

Lotnisko Chopina zostało uznane w 2015 roku za najpunktualniejsze lotnisko na świecie w grupie portów średnich - obsługujących 10-20 mln pasażerów rocznie. Według raportu firmy analitycznej OAG blisko 90 proc. wszystkich lotów w Warszawie startuje lub ląduje zgodnie z rozkładem.

 

W naszej części Europy liderami są lotnisko w Wiedniu, ktore przyjmuje ok. 22,5 mln pasażerów rocznie i Kopenhaga - 25,6 mln. Dwa berlińskie porty - Tegel i Schönefeld - razem przyjmują prawie 28 mln osób.

 

polsatnews.pl

grz/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie