"Kilka banków upadnie". Minister finansów chce wyjaśnień od wiceministra

Biznes
"Kilka banków upadnie". Minister finansów chce wyjaśnień od wiceministra
Polsat News

Minister finansów Paweł Szałamacha zwrócił się do wiceministra Konrada Raczkowskiego, aby wyjaśnił swoją wypowiedź dotyczącą banków. W czwartek wiceminister, podczas seminarium w Szkole Głównej Handlowej, powiedział, że w tym lub przyszłym roku upadnie kilka małych banków i nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, lecz złego zarządzania i nadzoru.

- Do spotkania nie dojdzie wcześniej niż w poniedziałek, ponieważ Konrad Raczkowski przebywa w delegacji w Białce Tatrzańskiej - informuje Łukasz Dubaniewicz, reporter Polsat News.

 

Wydaje się, że w resorcie finansów panuje dwugłos odnoście kondycji polskiego sektora bakowego. Paweł Jurek z wydziału obsługi medialnej ministerstwa poinformował, że Paweł Szałamacha poprosił Raczkowskiego o wyjaśnienie wczorajszej sytuacji. - W ocenie ministra finansów sektor bankowy jest jak najbardziej stabilny - dodał urzędnik.

 

Raczkowski: agonia banków nie jest wynikiem wprowadzenia podatku bankowego

 

Raczkowski powiedział w czwartek, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

 

- Kilka banków jest toksycznych i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy, mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - podkreślił Raczkowski w SGH.

 

- Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle - zaznaczył wiceminister.

 

Przez podatek bankowy mogą wzrosnąć opłaty

 

Raczkowski podkreślił również, że opodatkowanie sektora bankowego nie jest niczym nowym, specjalnym i nie jest wysokie w porównaniu do innych państw UE. Ocenił, że polski sektor bankowy charakteryzuje się nadpłynnością. Dodał również, że wprowadzenie podatku bankowego może przełożyć się na wzrost marż czy kosztów po stronie klienta.

 

- Mamy nadpłynność sektora, a to znaczy, że sektor mógłby udzielić więcej kredytów - powiedział.

 

KNF: sektor bankowy stabilny i efektywny

 

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz w komentarzu do słów wiceministra zapewnił, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny.

 

- Świadczą o tym wyniki finansowe banków, rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów oraz oceny agencji ratingowych,  Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego KNF. Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej - poinformował.

 

Dodał, że złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 skokach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi.

 

Dajnowicz podkreślił, że depozyty we wszystkich bankach i skokach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego BFG. - Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe - zaznaczył.

 

Polsat News, PAP

ml/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie