Chiński parlament w sobotę zacznie zatwierdzać zmiany polityki Państwa Środka

Świat
Chiński parlament w sobotę zacznie zatwierdzać zmiany polityki Państwa Środka
PAP/EPA/WU HONG

- Chiny zapłaciły wysoką cenę za niedawno zniesioną politykę jednego dziecka - powiedziała, w przeddzień dorocznych obrad chińskiego parlamentu jego rzeczniczka. Na konferencję przedstawiającą nowe kierunki polityki chińskiego rządu przybyły tłumy.

Sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczyna się w sobotę w Pekinie. Zgromadzenie to, stanowiące w istocie ceremonialny organ ustawodawczy, zbiera się raz do roku, w marcu, na mniej więcej dwa tygodnie, by zatwierdzić projekty ustaw gospodarczych oraz nominacje personalne. Jest legislacyjnym instrumentem władzy sprawowanej przez Komunistyczną Partię Chin.

 

Zezwolenie na dwoje dzieci zamiast na jedno 

 

Polityka jednego dziecka, która przez ponad 30 lat zabraniała większej liczby dzieci niż jedno w małżeństwie, wzbudziła wiele sprzecznych emocji. - Z jednej strony pomogła ona ograniczyć przyrost demograficzny, a z drugiej przyczyniła cierpień rodzinom i jednostkom - powiedziała rzeczniczka Fu Ying.

 

Według niej negatywne skutki tej polityki zmusiły władze do jej zrewidowania i od stycznia tego roku wszystkie chińskie pary mogą mieć dwoje dzieci.

 

Z drugiej strony Chiny w rezultacie polityki jednego dziecka, mimo obaw o wychowanie pokolenia egoistycznych "małych cesarzy", mogą pochwalić się pokoleniem młodych ludzi, kochających i silnych, którzy nie muszą martwić się brakiem żywności - dodała rzeczniczka.

 

Według chińskich demografów dzięki polityce jednego dziecka Chiny liczą obecnie 1,4 mld ludzi, którzy nie cierpią już skrajnej biedy. Przyznają jednak, że selektywne aborcje i porzucanie noworodków płci żeńskiej przyniosły negatywne skutki.

 

Podatki i środowisko

 

Fu Ying poruszyła również kwestie nakładania podatków, mówiąc o tym, że wszystkie muszą być zatwierdzane w procesie legislacyjnym. Jako przykład podała obecnie opracowywane inicjatywy legislacyjne w zakresie podatków na ochronę środowiska, surowcowych i celnych.

Kwestia podatku na ochronę środowiska jest coraz pilniejsza; w piątek w Pekinie zalegał wyjątkowo gęsty smog, według pomiaru w pekińskiej ambasadzie USA o "niebezpiecznym" poziomie.

 

Rzeczniczka wspomniała także o jeszcze nie uchwalonej ustawie dotyczącej zagranicznych organizacji pozarządowych działających w Chinach. Według niej ustawa nie ma na celu nakładania na nie restrykcji, ale ma stworzyć im lepsze od strony prawnej środowisko do działania.

 

Tematem poruszonym na konferencji prasowej przez Fu było również napięcie na Półwyspie Koreańskim wywołane  testami rakietowymi i nuklearnymi przeprowadzanymi przez Koreę Płn. Odnosząc się do najnowszej rezolucji ONZ w sprawie sankcji przeciwko Korei Płn., Fu powiedziała, że Chiny w pełni popierają nacisk położony w tej rezolucji na dyplomatyczne rozwiązanie kwestii jądrowych.

 

Miejscem obrad Kongresu Ludowego jest Wielka Hala Ludowa - monumentalny obiekt usytuowany przy placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), wzniesiony w 1959 roku na 10-lecie Chin Ludowych.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie