We Włoszech 7 mln osób zagrożonych powodziami i osuwiskami

Świat
We Włoszech 7 mln osób zagrożonych powodziami i osuwiskami
PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Rośnie zagrożenie hydrogeologiczne we Włoszech - ostrzegają eksperci. Według najnowszego raportu ponad 7 milionów osób mieszka na terenach, gdzie występuje ryzyko lawin błotnych, osunięć ziemi i powodzi. Poważnie narażone są też zabytki.

Niebezpieczeństwo to dotyczy 12 procent mieszkańców Italii i prawie 16 procent terytorium kraju - zauważa włoski Instytut Ochrony Środowiska i Badań (Ispra). Ponad milion ludzi mieszka na obszarach, gdzie zagrożenie osuwiskami jest bardzo wysokie.

 

Z danych tych wynika również, że ryzyko to występuje w 88 proc. gmin, czyli łącznie w 7 145 miejscowościach. 4 tysiącom z nich grożą zarówno powodzie, jak i osunięcia ziemi.

 

Aż w siedmiu regionach alarm hydrogeologiczny panuje w 100 proc. gmin; to Dolina Aosty, Liguria, Emilia-Romania, Toskania, Marche, Molise i Basilicata.

 

W raporcie obrazującym rozmiar zagrożeń podano też, że dotyczą one 18 procent włoskiego dziedzictwa kultury i sztuki, w sumie blisko 35 tysięcy zabytków i obszarów archeologicznych. 29 tysięcy zabytków znajduje się na terenach, gdzie może wystąpić powódź. Na mapie tej zaznaczono takie perły architektury, sztuki i historii, jak Wenecja, Ferrara, Florencja, Rawenna i Piza.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie