"Takich ilości deszczu nie mieliśmy od 1997 roku". Peru boryka się ze skutkami El Nino

Świat
"Takich ilości deszczu nie mieliśmy od 1997 roku". Peru boryka się ze skutkami El Nino
PAP/EPA/Presidency of Peru/Handout

Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze i najwyższe od dwóch dekad temperatury - to skutki zjawiska pogodowego El Nino. Powodzie i osunięcia ziemi doprowadziły m.in. do zablokowania głównej peruwiańskiej autostrady - informował w środę Reuters.

- Takich ilości deszczu nie mieliśmy od 1997 roku - ocenił minister rolnictwa Juan Manuel Benitez Ramos.

 

Stan wody w kilku spośród największych rzek już jest na poziomie dwa razy wyższym niż zazwyczaj, co zagraża zatopieniem budowanych na terenach zalewowych slumsów - alarmuje agencja Reutera.

 

Usuwanie szkód po anomaliach pogodowych

 

Władze czwarty dzień usiłowały oczyszcić z gruzu główną autostradę krajową, łączącą amazoński i andyjski region kraju ze stolicą. Zgodnie z wyliczeniami państwowego stowarzyszenia ds. eksportu Adex kraj z powodu zamknięcia drogi traci dziennie ok. 6 mln USD z wpływów z eksportu. "Ciężko pracujemy... żeby przywrócić ruch na głównej autostradzie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział minister obrony Jakke Raimo Valakivi Alvarez. "Niestety na razie nie było to możliwe" - dodał.

 

Z danych państwowego instytutu obrony Indeci wynika, że od poniedziałku w wypadkach, których przyczyną były anomalie pogodowe, zginęło co najmniej pięć osób.

 

Susze, powodzie, cyklony

 

El Nino jest zjawiskiem pogodowym spowodowanym utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

 

W tym roku w Peru El Nino pozostawił bez dachu nad głową już 5 tys. ludzi i dotknął kolejne 80 tys. osób - informowało Indeci.

 

Według ocen Światowej Organizacji Meteorologicznej zjawisko występuje w tym roku bardziej intensywnie niż w ciągu ostatnich 30 lat i zapowiada się jako najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniała, że skutki El Nino dotknęły już 4,2 miliona osób w Ameryce Środkowej, 4,7 miliona w rejonie zachodniego Pacyfiku i 30 milionów w Południowej Afryce. Oczekuje się, że w miarę zwiększania się zasięgu jego oddziaływania ucierpi dalszych 20 milionów ludzi.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!