Pjongjang wystrzelił pociski bliskiego zasięgu

Świat
Pjongjang wystrzelił pociski bliskiego zasięgu
PAP/EPA/Rodong Sinmun

Korea Północna w czwartek wystrzeliła w morze ze swojego wschodniego wybrzeża pociski bliskiego zasięgu - poinformował minister obrony Korei Płd. Han Min Ku. Do zdarzenia doszło kilka godzin po tym, jak ONZ zdecydowanie zaostrzyło sankcje wobec Pjongjangu. Minister dodał, że Seul wciąż jest w trakcie badania sprawy.

Na razie wiadomo, że pociski wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego o godz. 2 w nocy czasu polskiego.

 

Korea Północna dokonała wystrzału mimo przyjętej w środę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu. Rezolucja jest odpowiedzią na przeprowadzony przez Pjongjang 6 stycznia test bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

Zaostrzone sankcje

 

Przyjęta rezolucja przewiduje m.in. zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

 

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie