Na igrzyskach w Rio uchodźcy wystąpią pod flagą olimpijską

Sport
Na igrzyskach w Rio uchodźcy wystąpią pod flagą olimpijską
Flickr/Scazon/CC BY-SA 2.0

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował oficjalnie, że w igrzyskach w Rio de Janeiro pod flagą MKOl wystąpi grupa uchodźców. Na razie w gronie potencjalnych olimpijczyków są 43 osoby. Kto pojedzie do Brazylii, będzie zależeć od uzyskanych minimów.

Także w sztafecie niosącej ogień olimpijski, który zapłonie 21 kwietnia w starożytnej Olimpii wzniecony od promieni słonecznych przy pomocy lustra parabolicznego, znajdą się uchodźcy - z obozu Eleonas w Grecji.

 

- Ostateczne nazwiska podamy wtedy, gdy będziemy znać, którzy spośród 43 sportowców uzyskali minima olimpijskie. Sądzę, że będzie to pięć do dziesięciu osób. Chcemy podkreślić tym gestem, że wszyscy jesteśmy dotknięci skalą kryzysu migracyjnego - potwierdził przewodniczący MKOl Niemiec Thomas Bach, złoty medalista w turnieju drużynowym we florecie z Montrealu (1976).

 

W grudniu MKOl poinformował o trzech sportowcach, którzy mają szanse na start w Rio de Janeiro: syryjskim pływaku trenującym w Niemczech, judoce z Konga, obecnie przebywającym w Brazylii i zawodniku taekwondo przygotowującym się do startu olimpijskiego w Belgii.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie