Jest konkurs na prezesa PGE. Sprawdziliśmy jakie są warunki, by zająć to stanowisko

Biznes
Jest konkurs na prezesa PGE. Sprawdziliśmy jakie są warunki, by zająć to stanowisko
Polsat News

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła właśnie konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesów spółki. W środę z kierowania PGE zrezygnował jej prezes Marek Woszczyk i wiceprezes ds.operacyjnych i handlu Grzegorz Krystek. Zarobki prezesa PGE to ponad 1 mln zł rocznie.

Wymagania na stanowisko prezesa PGE to m.in. posiadanie co najmniej tytułu magistra, 10-letni staż pracy, w tym co najmniej 5-letnie doświadczenie na stanowisku wyższego szczebla kierowniczego; doświadczenie zawodowe w branży energetycznej oraz w kierowaniu dużymi zespołami ludzkimi. Dodatkowe atuty to znajomość języka angielskiego oraz dyplom MBA, stopień doktora lub ukończone studia podyplomowe w zakresie zarządzania, nauk ekonomicznych lub technicznych.

 

Prezes PGE zarabia rocznie ponad 1 mln zł (1 mln 140 tys. zł za 2014 rok). Termin zgłoszeń kandydatów mija 18 marca.

PGE poszukuje także wiceprezesów do spraw: handlu, innowacji oraz rozwoju rynku i relacji międzynarodowych. Szczegóły dotyczące wszystkich konkursów można znaleźć tutaj.

 

Część stanowisk w zarządzie energetycznego giganta została już obsadzona. W ubiegłym tygodniu  rada nadzorcza powołała Ryszarda Wasiłka na wiceprezesa ds. rozwoju i Emila Wojtowicza na wiceprezesa ds. finansowych.  Wcześniej na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych powołany został Marek Pastuszko.

 

Nowa rada nadzorcza

 

We wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE dokonało zmian w radzie nadzorczej spółki. Powołano sześcioro członków rady - Janinę Goss, Mieczysława Sawaryna, Mateusza Gramzę, Jarosława Głowackiego, Grzegorza Kuczyńskiego i Artura Składanka.

 

Najwięcej kontrowersji w mediach wzbudziło powołanie Janiny Goss, która prasa określa jako "przyjaciółkę domu rodziny Kaczyńskich, od której prezes PiS Jarosław Kaczyński zaciągnął pożyczkę". Politycy PiS odpowiadają, że ma ona odpowiednie kompetencje. Jest bowiem absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i posiada tytuł radcy prawnego.

 

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. W spółkach Grupy pracuje prawie 39 tys. osób .

 

Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE. W 2015 roku firma miała stratę netto w wysokości 3,03 mld zł, wobec 3,64 mld zł zysku rok wcześniej.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie