Wydłużyli życie myszy. Usunęli zużyte komórki

Technologie
Wydłużyli życie myszy. Usunęli zużyte komórki
Global Panorama/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Naukowcy z Mayo Clinic College of Medicine w USA znaleźli skuteczny sposób na przedłużenie życia aż o 35 proc. Eksperyment przeprowadzono dotychczas na myszach, którym nie tylko udało się wydłużyć życie, ale również poprawić jego jakość.

Apoptoza to zaprogramowany proces umierania komórki, ale czy warto czekać na ich śmierć? Naukowiec Jan van Deursen z kliniki Mayo uważa, że aby uniknąć wielu chorób bezpośrednio związanych z wiekiem, należy usunąć starzejące się komórki, które nie są w stanie się już mnożyć. Przekonuje, że dzięki opracowaniu skutecznej i systematycznej metody "pozbywania się" zbędnych komórek z organizmu już wkrótce możliwe będzie przedłużenie życia myszy aż dwukrotnie.

 

U ludzi będzie trudniej

 

Senescent cells (komórki starzejące się) występują praktycznie w całym organizmie, przez co są nie tylko trudne do zlokalizowania, ale także trudniej je usunąć. W ogniskach chorób związanych ze starzeniem (np. osteoporoza) gromadzą się w większej ilości. Nowe badania wykazały, że komórki te nie pełnią żadnej przydatnej funkcji w naszym organizmie, a jedynie odpowiadają za proces starzenia i związaną z tym śmierć.

 

Genetyczna modyfikacja sprawiła, że organizm myszy był w stanie produkować białko kaspazę i dzięki niemu mógł usuwać starzejące się komórki. Wytwarzanie kaspazy nie następuje samoczynnie. W celu jej produkcji trzeba podac lek. To on sprawia, że cały proces jest kontrolowany. Niestety, część starzejących komórek "chowa" się i przeżywa w organach, do których lek nie dociera.

 

Jedynym minusem tej terapii, jaki udało się zarejestrować, był fakt wolniejszego tempa gojenia się ran. Mimo to efekt badań jest spektakularny i daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości taki sposób oczyszczania organizmu ze starych komórek będzie dostępny również dla ludzi.

 

nature.com

Prof. Paweł Januszewicz, Edyta Talaga, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze