Wiceminister finansów: dochody z podatków spadły. Podatków unikają też państwowe firmy

Biznes
Wiceminister finansów: dochody z podatków spadły. Podatków unikają też państwowe firmy
BCC

- Dochody podatkowe państwa i samorządów w latach 2008-2015 spadły o 2,9 proc. PKB – stwierdził wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Ujawnił, że "agresywną optymalizację podatkową" stosowały nawet spółki skarbu państwa.

Wiceminister uczestniczył w konferencji Business Centre Club poświęconej szarej strefie w Polsce. Przyznał, że przedsiębiorcy szacują szarą strefę na 30 proc. PKB. Obliczenia resortu finansów mówią o 23,5 proc. PKB, podczas gdy średnia dla UE to 18,3 proc.

 

- 10 tys. podmiotów gospodarczych wyłudza rok do roku nienależne środki z budżetu państwa. 279 grup w 2014 r. wyprowadziło 30 mld zł - powiedział Konrad Raczkowski.

 

Według przedstawionych przez niego danych w latach 2008-2015 spadek dochodów podatkowych instytucji rządowych i samorządowych sięgnął łącznie 2,9 proc. PKB. - Tak, jak było źle w ostatnich latach i w roku 2015, tak nie było nigdy - ocenił wiceminister.

 

Winna optymalizacja podatkowa, czyli zgodne z prawem unikanie podatków

 

Według niego do spadku dochodów względem PKB przyczyniła się m.in. zmiana klimatu politycznego w 2007 r. oraz zwiększenie - proponowanej przez biura doradztwa podatkowego - skali optymalizacji podatkowej.  - Niektóre grupy kapitałowe czy spółki skarbu państwa zrobiły wynik finansowy tylko i wyłącznie na agresywnej optymalizacji podatkowej za ubiegły rok - zauważył Konrad Raczkowski.

Wskazał, że największy spadek wpływów dotyczył VAT, a luka w tym podatku wyniosła 26,7 proc., podczas gdy średnia dla UE to 15,2 proc.

 

- W ministerstwie trwają non stop prace zmierzające do uszczelnienia tego systemu. Jest przygotowany roboczy pakiet zmian prawnych, który wciąż konsultujemy wewnętrznie. Nie jest to żaden dokument wiążący czy zatwierdzony, natomiast są to dość daleko idące zmiany w pewnych tytułach podatkowych - stwierdził wiceminister, ale nie ujawnił szczegółów.

 

Raczkowski: dwie stawki podatkowe

 

- W pełni uzasadnione byłoby, żeby rozważyć np. na samym VAT wprowadzenie dwóch stawek podatkowych: 5 proc. i 20 proc., z eliminacją stawki trzeciej – dodał wiceminister Raczkowski.

 

Wiceminister skarbu Marek Zagórski pytany o zjawisko stosowania optymalizacji podatkowej przez państwowe firmy powiedział, że jeżeli takie przypadki są, to resort będzie interweniował. - Trudno wymagać od pozostałych podmiotów przestrzegania przepisów, kiedy podmioty, które są nadzorowane przez skarb państwa dopuszczałyby się takich nielegalnych w gruncie rzeczy praktyk. To na pewno nie będzie przez nas tolerowane - podkreślił.

 

PAP

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze