Toyota: 331 tys. samochodów może mieć wadliwe poduszki powietrzne. Będzie akcja serwisowa

Technologie
Toyota: 331 tys. samochodów może mieć wadliwe poduszki powietrzne. Będzie akcja serwisowa
Mike Mozart/Flickr (CC BY 2.0)

Japoński koncern poinformował w środę, że ponad 331 tys. samochodów wyprodukowanych przez tę firmę musi przyjechać do serwisów. Mogą w nich być zainstalowane wadliwe poduszki powietrzne wyprodukowane przez firmę Takata. To kolejna akcja serwisowa związana z airbagami tego producenta.

Wadliwe airbagi mogą być zamontowane w 86 tys. samochodów sprzedanych w Europie. Dotyczy to modelu Avensis oraz samochodów marki Lexus - modelu SC430. Firma nie ujawniła o jakie roczniki pojazdów chodzi. Sprawa dotyczy przednich poduszek pasażera.


- Samochody, które trafiły na polski rynek zostaną objęte akcją serwisową, bez względu na ich wiek - powiedział polsatnews.pl Robert Mularczyk z polskiego oddziału Toyoty.


Nie tylko Toyota


W zeszłym roku Toyota zapowiedziała, że musi wymienić poduszki powietrzne Takaty w 15 milionach samochodów sprzedanych na całym świecie. Z wadliwym airbagami tego producenta borykają się również inne marki. Toyota, podobnie jak Mazda, Honda, Nissan i Ford, zapowiedziały że nie będą używały już poduszek Takaty z mieszanką azotanu amonu.


W USA zginęło 9 osób


Amerykańska agencja bezpieczeństwa drogowego NHTSA stwierdziła, że przyczyną niekontrolowanych wybuchów poduszek powietrznych japońskiej firmy Takata, które miały miejsce w USA, była mieszanka azotanu amonu wykorzystywana w ładunku odpalającym poduszkę. Śledztwo NHTSA wszczęto po wypadkach, w których zginęło 9 osób. Ogółem akcja naprawcza może objąć nawet 90 mln samochodów.


Reuters, autoblog.com

am/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie