Szerokopasmowa sieć powstanie na terenach kolejowych i drogowych

Biznes
Szerokopasmowa sieć powstanie na terenach kolejowych i drogowych
Szpule kablowe, fot. PAN ANT/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Zaakceptowany przez rząd projekt nowych przepisów ma wprowadzić ułatwienia dla firm rozwijających dostęp do szerokopasmowego internetu w Polsce - podaje portal rynekinfrastruktury.pl. Chodzi m.in o nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Pierwszą w Polsce komercyjną sieć LTE-Advanced z prędkością internetu do 300 Mb/s. buduje Polkomtel, operator sieci Plus.

Nowelizacja ma ułatwić rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce i jednocześnie zmniejszyć koszty tego procesu.

 

Uważa się, że bez wprowadzenia zmian nie uda się zrealizować założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego i Europejskiej Agendy Cyfrowej. Do 2013 roku wszyscy Europejczycy mieli mieć dostęp do podstawowych połączeń szerokopasmowych, do 2020 roku - możliwość dostępu do sieci o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a przynajmniej połowa gospodarstw ma mieć internet o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.

 

Infrastruktura czeka na sieć

 

Przyjęty przez rząd program rozszerza grupę podmiotów, których infrastruktura techniczna może być wykorzystana przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych budujących szybkie sieci.

 

Obowiązek będzie dotyczył m.in. zarządców terenów kolejowych. Podmioty takie będą miały obowiązek - na odpowiedni wniosek - przekazać informacje o posiadanej infrastrukturze technicznej, aby ułatwić planowanie budowy sieci internetowej.

 

Projekt zakłada także obowiązek koordynacji robót budowlanych. Przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie mógł budować swoją szybką sieć w tym samym czasie i miejscu, co inny podmiot realizujący inwestycję infrastrukturalną ze środków publicznych.

 

Ustawa skraca z 65 do 45 dni termin na wydanie decyzji o lokalizacji infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym.

 

Przepisy mają wejść w życie od początku lipca.

 

Plus buduje sieć o prędkości do 300 Mb/s

 

Polkomtel, operator sieci Plus, wchodzący w skład Grupy Cyfrowy Polsat, buduje pierwszą w Polsce komercyjną sieć LTE-Advanced z prędkością internetu do 300 Mb/s.

 

Prędkość ta jest możliwa dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach - 1800 MHz i 2600 MHz, w których Plus wykorzystuje po 20 MHz szerokości pasma.

 

Pierwsze stacje pozwalające na korzystanie z technologii LTE-Advanced zostały już zbudowane w Warszawie.

 

rynekinfrastruktury.pl, polsatnews.pl

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie