Polskie protezy serca dla dzieci pozytywnie przeszły testy. U małych pacjentów będą zastosowane za rok

Technologie
Polskie protezy serca dla dzieci pozytywnie przeszły testy. U małych pacjentów będą zastosowane za rok
Polsat News

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii poinformowała, że testy na zwierzętach potwierdziły pełną sprawność pediatrycznych protez serca Religa Heart PED. Pierwszych ich zastosowań u dzieci cierpiących z powodu skrajnej niewydolności serca można się spodziewać w przyszłym roku.

Religa Heart PED to według fachowej terminologii pozaustrojowa pulsacyjna pompa wspomagania serca dla dzieci. Jedyne stosowane obecnie protezy serca dla ratowania najmłodszych produkowane są w Niemczech. Dostęp do nich jest ograniczony z powodu wysokiej ceny tych wysokospecjalistycznych urządzeń. Prace nad polskim modelem protezy Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi prowadzi od 6 lat.

 

Testy pomp na świniach


W ramach testów zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepił świniom na 30 dni dwa modele protez Religa Heart Ped o objętości wyrzutowej 45 ml (przeznaczonych dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat) oraz Religa Heart Ped 30 o objętości wyrzutowej 30 ml (dla młodszych dzieci w wieku około 5-10 lat).


- Badania doświadczalne na zwierzętach są weryfikacją, że opracowane przez nas protezy pracują bezpiecznie, są biozgodne, odpowiednio wspomagają serce i że można je bezpiecznie zastosować przez zaplanowany okres w pierwszych aplikacjach u ludzi - powiedział kierownik Pracowni Sztucznego Serca FRK Roman Kustosz.

 

Samoregeneracja z protezą


Protezy przeznaczone są dla chorych dzieci i nastolatków, którzy czekają na przeszczep. Można też je stosować po to, by dać sercu szansę na samoregenerację. Lekarze z Zabrza zapowiedzieli, że przygotowanie i wdrożenie wszczepienia takiej protezy u pierwszych najmłodszych pacjentów zajmie jeszcze około roku.

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie