Niemiecki polityk zatrzymany za podpalenie samochodu Polaka

Świat
Niemiecki polityk zatrzymany za podpalenie samochodu Polaka
Flickr/vxla/CC BY 2.0

Maik Schneider, lokalny polityk skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) z Brandenburgii, został we wtorek aresztowany pod zarzutem podpalenia samochodu należącego do Polaka. Zdaniem policji Schneider oraz dwie inne osoby uczestniczące w ataku działały z pobudek ksenofobicznych.

Do podpalenia doszło w maju 2015 roku w Nauen. Policja przeprowadziła rewizje w sześciu mieszkaniach. Oprócz Schneidera zatrzymano także 22-letnią kobietę. Trzeci podejrzany, 28-letni mężczyzna, jest poszukiwany.

 

Schneider jest radnym w Nauen w powiecie Havelland na zachód od Berlina. Jak pisze agencja dpa, jest kluczową postacią skrajnej prawicy w Brandenburgii. Nauen uważane jest za bastion prawicowych ekstremistów. W sierpniu doszło tam do zamachu na halę sportową, która miała zostać wykorzystana jako ośrodek dla uchodźców.

 

Przed niemieckim Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym w Karlsruhe rozpoczęło się we wtorek postępowanie w sprawie rozwiązania NPD. Autor pozwu - druga izba niemieckiego parlamentu Bundesrat stoi na stanowisku, że NPD podważa demokratyczny ustrój RFN i gloryfikuję III Rzeszę.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie