Jakubiak: Komisja Wenecka straciła na powadze przez przecieki

Polska
Jakubiak: Komisja Wenecka straciła na powadze przez przecieki
Polsat News

- Jak to jest możliwe, by Komisja Wenecka wysyłała do "Gazety Wyborczej" projekt? Po konsultacje? Pytanie, co na celu miała "Gazeta Wyborcza"? Ujawnienie hiobowych wieści? - zastanawiał się Marek Jakubiak z Kukiz’15. Gość programu "Graffiti" stwierdził, że Komisja Wenecka, jako ciało doradcze, "straciła na powadze" przez to, że doszło do przecieku.

Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" ujawniła założenia opinii Komisji Weneckiej na temat zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego wprowadzonych przez PiS. Gazeta cytowała fragmenty sprawozdania, w których jest mowa m.in. o tym, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok TK poprzez wybranie nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez parlament poprzedniej kadencji. W projekcie opinii Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

 

Zdaniem rządzących, fakt upublicznienia założeń raportu przed jego przekazaniem polskiemu rządowi - to działanie polityczne.

 

Podobnego zdania jest poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15. - Prawda jest taka, że "GW" jest powiązana ze środowiskami, którym te zmiany się bardzo nie podobają - mówił w Polsat News. Jak dodał, powaga sytuacji wymaga zastanowienia się nad założeniami raportu - dopiero po jego publikacji.

 

Debiutant, który "daje radę"

 

Jakubiak, pytany przez Martę Kurzyńską, czy zgadza się z opinią opozycji, że minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w kontekście Komisji Weneckiej jest nieprofesjonalny, a jego list (do sekretarza Rady Europy Thorbjørna Jaglanda, mówiący o tym, że działania Komisji zostały bez skrupułów wykorzystane do celów politycznych – red.) nie ma nic wspólnego z dyplomacją, odpowiedział: - Mamy do czynienia z debiutantem. Jak na takie małe doświadczenie daje sobie pan minister radę. 

 

Mówiąc o Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej polityk użył określenia "opozycja histeryczna". Jego zdaniem obie partie mają na celu deprecjonowanie wszystkiego, co się dzieje naokoło.

 

- Przypominam, w czerwcu, to PO grzebała w tej całej sprawie - dodał Jakubiak odnosząc się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

 

"Mogą zaszkodzić ojcu Rydzykowi"

 

Poseł Kukiz’15 skomentował także wygraną fundacji ojca Rydzyka w konkursie ministerstwa spraw zagranicznych na "Współpracę w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Do konkursu zgłoszono 160 ofert, ostatecznie dofinansowanie zdobyło 36. Największe, bo wynoszące aż 200 tys. złotych wsparcie, dostanie Fundacja Lux Veritatis ojca Rydzyka. - Powinni (rządzący - red.) być bardziej delikatni w preferowaniu, czy pokazywaniu… Nie powinni tak robić. Mogą zaszkodzić w ten sposób i Radiu Maryja i ojcu Rydzykowi - zauważył parlamentarzysta.

 

Polsat News

jak/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie