Efekt Trumpa. Amerykanie szukają w Google: "jak przeprowadzić się do Kanady"

Świat
Efekt Trumpa. Amerykanie szukają w Google: "jak przeprowadzić się do Kanady"
PAP/EPA/Ryan Stone
Donald Trump

Miliarder Donald Trump wygrał we wtorek prawybory Partii Republikańskiej (GOP) w przynajmniej siedmiu stanach. Internet zareagował błyskawicznie - w przeglądarce Google liczba wyszukiwań hasła "jak przeprowadzić się do Kanady" wzrosła aż o 1150 proc.

Jako pierwszy uwagę na nowy trend zwrócił Simon Rogers, edytor danych w Google, który zauważył, że w ciągu kilku godzin w wyszukiwarce o 350 proc. wzrosła liczba wyszukań hasła "how can I move to Canada", czyli "jak mogę przeprowadzić się do Kanady".

 

 

 

Około północy za oceanem wzrost wynosił już 1150 proc. Później zaczął ponownie spadać. Rogers informował, że dane zmieniały się dynamicznie.

 

Jak zauważył portal Mashable.com, zainteresowanie było tak duże, że strona kanadyjskiego urzędu imigracyjnego przestała funkcjonować poprawnie. W czasie największego wzrostu wyszukiwań pojawił się na niej komunikat o problemach technicznych.

 

Trump i Clinton coraz bliżej nominacji

 

We wtorkowych prawyborach prezydenckich ubiegająca się o nominację Demokratów Hillary Clinton triumfowała w siedmiu amerykańskich stanach. Tyle samo zwycięstw odnotował walczący o prezydenturę z ramienia Partii Republikańskiej Donald Trump.

 

Według CNN Trump wygrał wtorkowe prawybory Partii Republikańskiej (GOP), ale jego przewaga nad rywalami nie była tak wielka, jak zapowiadały sondaże. Senator Ted Cruz wygrał w dwóch stanach, a senator Marko Rubio w jednym. Wciąż nie są znane wyniki na Alasce, ale po podliczeniu około połowy głosów Cruz nieznacznie wygrywa z Trumpem.

 

W sumie w "Superwtorek" kandydaci GOP walczyli aż o 595 delegatów, a do wygrania wyścigu po nominację na kandydata na prezydenta potrzeba 1237. Telewizja CNN szacuje dotychczas, że - z uwzględnieniem czterech stanów, które głosowały wcześniej - Trump zdobył już przynajmniej 302 delegatów, Ted Cruz - 174, Marco Rubio - 104, gubernator z Ohio John Kasich - 27, a emerytowany neurochirurg Ben Carson - 7.

 

Mashable.com, PAP

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie