Za 2 lata w Łodzi powstanie stadion żużlowy. Koszt: 44 mln zł

Polska
Za 2 lata w Łodzi powstanie stadion żużlowy. Koszt: 44 mln zł
www.orzel.lodz.pl

Na nowym obiekcie swoje mecze mają rozgrywać m.in. zawodnicy łódzkiego klubu żużlowego "Orzeł". Władze miasta wyłoniły zwycięzcę przetargu, który na zrealizowanie inwestycji będzie miał niecałe dwa lata.

Nowy stadion ma pomieścić 10 tys. osób i spełniać wymogi rozgrywek żużlowej ekstraklasy oraz Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Oprócz owalnego toru, w centralnej części obiektu przewidziano tor przeszkód, dzięki czemu będzie on przystosowany do organizacji międzynarodowych imprez enduro oraz motocross.

 

Stadion ma wznieść konsorcjum firm Molewski. Dyrektor Biura Inwestycji łódzkiego magistratu Małgorzata Belta poinformowała, że była to najlepsza oferta pod względem ceny i gwarancji spośród dziewięciu propozycji złożonych w postępowaniu przetargowym.

 

- Swoje prace konsorcjum wyceniło na 43 mln 824 tys. zł oraz zaoferowało gwarancję na 90 miesięcy - ujawniła Małgorzata Belta. Dodała, że po podpisaniu umowy, wykonawca na realizację inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj" będzie miał 22 miesiące. 

 

Realizacja inwestycji odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym powstanie stadion z zadaszonymi trybunami, drogami dojazdowymi oraz parkingiem na 106 samochodów osobowych i ponad 20 autokarów. Po oddaniu obiektu do użytkowania nastąpi rozbiórka trybuny zachodniej stojącego obok starego stadionu żużlowego i budowa kolejnych miejsc parkingowych, których docelowo będzie ponad 300.


Stadion nie tylko dla żużlowców


Inwestycja wzbudza kontrowersje , bo to już trzeci stadion w Łodzi. W mieście są już dwie piłkarskie areny. W ubiegłym roku na terenie Centrum Sportowego przy al. Unii oddano do użytku nową trybunę dla ok. 5,7 tys. widzów, z której korzystają kibice piłkarzy ŁKS i rugbistów Budowlanych. W listopadzie ma zakończyć się budowa 18-tysięcznego stadionu, na którym mecze na rozgrywać Widzew. Zapowiedziano też budowę hali sportowej do gier zespołowych - ma ona stanąć obok Atlas Areny.

 
- Często spotykaliśmy się z pytaniami, czy warto budować nowy obiekt na kilka spotkań ligowych w roku? Czy jest to opłacalne? Traktujemy ten stadion jako Centrum Sportów Motorowych. Chcielibyśmy, żeby wewnątrz owalu były zaaranżowane przeszkody do super enduro, które świetnie się w naszym mieście rozwija. Jednocześnie chcielibyśmy, żeby klub żużlowy też się rozwijał, żeby powstała w nim szkółka i rozpoczęło się szkolenie młodzieży. Wszystko po to, żeby ten stadion służył nie tylko imprezom ligowym - podkreślił dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi Marek Kondraciuk.

 

zuzel Orzel

 

Łódzki klub "Orzeł" rywalizuje obecnie w I lidze motocyklowej jazdy na żużlu - jest to druga klasa rozgrywkowa po ekstralidze.

 

polsatnews.pl, PAP, Fot.www.orzel.lodz.pl

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze