Ukraiński urzędnik ma zakaz krytykowania władzy

Świat
Ukraiński urzędnik ma zakaz krytykowania władzy
Reuters
Ukraiński urzędnik ma zakaz krytykowania władzy.

Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła kodeks etyki urzędników, który ma odbudować zaufanie do organów władzy. Media zauważyły, że kodeks zabrania krytykowania instytucji państwowych i ich pracowników. Dokument opublikowano we wtorek.

Zgodnie z komunikatem urzędniczy kodeks etyki ma służyć odbudowie zaufania społeczeństwa wobec organów władzy. "W rozporządzeniu tym wzięto pod uwagę postępowe doświadczenia i sukcesy krajów członkowskich UE. Podstawą dokumentu jest wprowadzony przez Polskę model przejrzystości działania instytucji państwowych"- napisano w dokumencie.

 

Służba, moralność i sumienność

 

W rozporządzeniu wymieniono obowiązki urzędnika służby państwowej. Powinien on m.in. służyć państwu i społeczeństwu, zachowywać się z godnością, przestrzegać neutralności politycznej, a zadania zawodowe wykonywać sumiennie.

 

W swej pracy urzędnik ma bronić interesów państwa, budować jego pozytywny wizerunek, szanować petentów oraz nie dopuszczać do konfliktu interesów osobistych i publicznych. Od osoby zajmującej stanowiska w organach władzy oczekuje się ponadto lojalności.

 

Lojalność to brak krytyki

 

"Lojalność polega na: (…) wstrzymywaniu się przed jakąkolwiek krytyką działalności organów państwowych i ich pracowników" oraz "poprawnym stosunku do kierownictwa instytucji i ich pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych" - napisano w dokumencie.

 

To właśnie ten paragraf wywołał największe zainteresowanie ukraińskich mediów. Gazeta internetowa "Ukraińska Prawda" napisała z powołaniem się na urzędników ministerstwa rozwoju gospodarczego, że rozporządzenie opracowano po dymisji szefa tego resortu Aivarasa Abromavicziusa, który oznajmił, że odchodzi, gdyż reformy na Ukrainie są umyślnie blokowane.

 

Dymisja pochodzącego z Litwy ekonomisty, który ustąpił ze stanowiska na początku lutego, pogłębiła podziały w kruchej koalicji, tworzonej przez prezydencki Blok Petra Poroszenki z Frontem Ludowym premiera Arsenija Jaceniuka.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie