Rozkwitły śnieżyce wiosenne

Polska
Rozkwitły śnieżyce wiosenne
Flickr/Susanne Nilsson/CC BY 2.0

W Łęgu Śnieżycowym w lesie Nadleśnictwa Lubsko - Lubskim rozkwitły łany śnieżycy wiosennej. Obszar Natura 2000 "Lubski Łęg Śnieżycowy" to zwarty kompleks łęgów i grądów usytuowany nad rzeką Lubszą, przylegający od wschodu do miasta Lubsko (woj. lubuskie). Lasy liściaste zajmują w nim 95 proc. terenu. W części wschodniej występują duże, zwarte płaty śnieżycy wiosennej.

Śnieżyca wiosenna (Leucoium vernum) to jedna z najwcześniej kwitnących roślin. Pierwsze liście i kwiaty mogą pojawiać się, gdy jeszcze leży pokrywa śnieżna. Kwiaty są pachnące, dzwonkowate o białych działkach z żółtozieloną plamką pod szczytem.


Śnieżyca może się rozmnażać zarówno dzięki wytworzonym nasionom, a także wegetatywnie, poprzez wytwarzanie cebulek potomnych z cebuli macierzystej. Nasiona, dzięki pomocy mrówek, które je roznoszą, mogą się rozsiewać na znaczne odległości.


Śnieżyca wiosenna w stanie dzikim rośnie w środkowej i południowej Europie (poza obszarem śródziemnomorskim). W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530–1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej i w południowej Wielkopolsce - w Murowanej Goślinie powstał rezerwat, gdzie można obserwować tę roślinę w jej naturalnym środowisku.  

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze