Prezydent: brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza

Polska
Prezydent: brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza
Polsat News
Duda: brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Placu Piłsudskiego w Warszawie powiedział, że na Grobie Nieznanego Żołnierza brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. - Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć" - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda, ktory wziął udzial w uroczystościach państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiedział, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę". 

 

- Wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

- To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny - podkreślił prezydent.

 

Przypomniał, że święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. - Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tę pamięć w sercach przenieśli. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi - powiedział Duda.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze