Premier: naszym obowiązkiem jest przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Świat
Premier: naszym obowiązkiem jest przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
PAP/Radek Pietruszka

- Musimy przekazać kolejnym pokoleniom prawdę o niezłomnych żołnierzach, dla których najwyższą wartością była ojczyzna - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas spotkania z czterema oficerami, Żołnierzami Wyklętymi.

Premier z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z por. Henrykiem Władysławem Atemborskim pseud. Pancerny, mjr. Zygmuntem Boczkowskim pseud. Karmin, płk. Józefem Bandzo pseud. Jastrząb oraz płk. Leszkiem Andrzejem Mroczkowskim pseud. Andrzej. Szefowa rządu zdecydowała o przyznaniu im specjalnych rent.

 

"Cześć i chwała bohaterom"

 

- Wiem, że to jest bardzo niewiele, że powinni być wynagrodzeni naprawdę w sposób wielki, ale chociaż w ten symboliczny sposób polski rząd chce podkreślić nasz ogromny szacunek, naszą wdzięczność - powiedziała. Zaznaczyła, że celem rządu jest również to, by młode pokolenia "uczyły się tych wartości, które oni (Żołnierze Wyklęci) przez całe życie, swoją postawą nieśli ze sobą". - Cześć i chwała bohaterom, cześć żołnierzom wyklętym - powiedziała.

 

Premier podkreśliła, że to, iż może gościć oficerów w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, polskiego rządu, rządu RP, wolnej Rzeczpospolitej, jest dla niej ogromnym zaszczytem. - Udowodnili i pokazali nam wszystkim, że słowa Bóg, Honor i Ojczyzna, w praktyce oznaczają trwać do końca, zachować się przyzwoicie w sytuacjach najtrudniejszych, być zawsze gotowym oddać życie za ojczyznę, wtedy kiedy ojczyzna tego potrzebuje, trwać do końca, wierzyć w wartości i nie ulec - podkreśliła.

 

"Komuna robiła wszystko, byśmy nie pamiętali"

 

Zaznaczyła, że zasługa żołnierzy niezłomnych, którzy przez wiele lat byli wymazywani nie tylko z kart historii Polski, ale i z pamięci, jest tak wielka, że trudno znaleźć sposób, by ją wynagrodzić. - Komuna robiła wszystko, byśmy my Polacy nie pamiętali i nie czuli odpowiedzialności za nasz wspólny los" - powiedziała premier.

 

Dodała, że święto Żołnierzy Wyklętych może być obchodzone dzięki Lechowi Kaczyńskiemu. - Prezydent wpisał dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych do kalendarza świąt państwowych, wpisał go do kalendarza, ale przede wszystkim przywrócił go pamięci Polaków, Polski i pamięci świata - stwierdziła premier Szydło.

 

Uroczystości w Warszawie

 

W Warszawie odbywają się we wtorek główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach, a po południu,  przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, a także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".

 

Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowieckiej.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie