Dowódca sił NATO w Europie: Moskwa i Damaszek destabilizują Europę falą uchodźców

Świat
Dowódca sił NATO w Europie: Moskwa i Damaszek destabilizują Europę falą uchodźców
Flickr/Security & Defence Agenda/CC BY 2.0

Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove uważa, że Moskwa i Damaszek z premedytacją wykorzystują falę syryjskich uchodźców jako narzędzie do destabilizowania Europy. Breedlove mówił o tym we wtorek na przesłuchaniu w Komisji Sił Zbrojnych Senatu.

Zdaniem generała Breedlove'a Rosja i reżim prezydenta Baszara el-Asada z premedytacją wykorzystują migrację jako instrument do próby przeciążenia europejskich struktur pomocowych i złamania europejskiej determinacji.

 

Celem ataków  "sterroryzowanie" syryjskich cywili

 

Amerykański wojskowy powiedział, że władze Syrii używają bomb beczkowych, a Moskwa pocisków konwencjonalnych przeciwko cywilom, a jedynym celem tych ataków jest "sterroryzowanie" syryjskich obywateli, by sprawić, że opuszczą kraj.

 

- Nie widzę innego powodu zastosowania tych metod niż to, by zwiększyć falę uchodźców i spowodować, by stali się problemem kogoś innego - oświadczył Breedlove.

 

Zdaniem amerykańskiego generała organizacja Państwo Islamskie (IS) "rozprzestrzenia się jak rak", zagrażając Europie i USA, a działania Rosji w Syrii "drastycznie pogarszają ten problem". Mimo publicznych oświadczeń Rosja niewiele robi w celu przeciwstawienia się IS, lecz umacnia prezydenta Asada - pisze AP.

 

PAP

 

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie