Ching-Kuo Wu: gwiazdy zawodowego boksu mogą wystąpić na igrzyskach

Sport
Ching-Kuo Wu: gwiazdy zawodowego boksu mogą wystąpić na igrzyskach
Flickr/mario

W turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro będą mogli wystąpić zawodowi bokserzy - poinformował prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego (AIBA) Ching-Kuo Wu. Jego zdaniem umożliwi to zmiana przepisów, która będzie obowiązywać od czerwca.

Rozpoczęcie procedury zmian przepisów, które mają umożliwić by w igrzyskach - obok amatorów - rywalizowali również zawodowcy, było efektem lutowej decyzji AIBA. Przedstawiciele światowej federacji są zdania, że dzięki temu może dojść do walk gwiazd podczas igrzysk, co spowoduje wzrost zainteresowania boksem. Pojawiają się jednak także opinie, że byłoby to niesprawiedliwe względem amatorów, którzy przez cztery lata trenują z myślą o igrzyskach.

 

- Zawodowcy będą w Rio. Nie wiem, ilu, ale będą. Każdy z nich będzie musiał przejść przez te same procedury co amatorzy. Jedyną rzeczą, która blokuje ten fakt, są przepisy AIBA. Musimy je tylko zmodyfikować, a zrobimy to podczas nadzwyczajnego kongresu w czerwcu" - podkreślił Wu.

 

Bokserzy-amatorzy walczą o awans na igrzyska w serii regionalnych imprez kwalifikacyjnych. Wiele z nich rozpoczyna się już w marcu. Zdaniem szefa AIBA po zapowiadanej zmianie przepisów zawodowcy będą mogli walczyć o bilet do Rio de Janeiro w finałowym turnieju kwalifikacyjnym, który odbędzie się w połowie czerwca w Azerbejdżanie.

 

- AIBA chce otworzyć drzwi zawodowcom. Boks to prawdopodobnie jedyny sport w programie olimpijskim, w którym nie ma zawodowców - dodał.

 

Zainteresowanie startem w Rio wyrażało wiele gwiazd zawodowych ringów, m.in. Manny Pacquiao, Władimir Kliczko czy Aleksander Powietkin.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze