200 tys. zł od MSZ dla Fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka

Polska
200 tys. zł od MSZ dla Fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka
Polsat News

Fundacja "Lux Veritatis" jest jedną z 36 organizacji, które uzyskały dofinansowanie w konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016". Suma przeznaczona dla niej na projekt zatytułowany "By pamięć o nich trwała" jest jednak największa.

MSZ poinformowało, że na konkurs wpłynęło 160 ofert w łącznej wnioskowanej kwocie dofinansowania ponad 23 mln zł.

 

Lista dofinansowanych i lista rezerwowa

 

Wśród innych dofinansowanych organizacji oprócz fundacji o.Rydzyka jest m.in. Fundacja AVE ARTE, która otrzyma 189 tys zł na powstanie filmu dokumentalnego "Ambasador Pokoju", 179 tys. zł dostanie Związek Harcerstwa Polskiego na "World Scout Jamboree Gdańsk 2023", 115 tys. zł Fundacja Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce na projekt "Wspólna historia, nowe rozdziały", a 79,9 tys. zł Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie na "Oni zmienili bieg historii… - Cykl wydarzeń kulturalno - historycznych w ramach Światowych Dni Młodzieży".

 

Pełną listę dofinansowanych przez MSZ projektów można znaleźć tutaj.

 

Na liście rezerwowej znalazły się m.in. propozycje Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom Cała Polska czyta dzieciom, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Trzeciego Tysiąclecia, Fundacji Instytut Spraw Publicznych czy Fundacji Wspólna Europa. Cała lista rezerwowa dostępna jest tutaj.

 

W sumie na liście rezerwowej 81 projektów

 

"W wyniku pierwszego etapu oceny formalnej, ze 160 złożonych ofert 55 podlegało procedurze uzupełnień. Po dokonaniu ponownej oceny formalnej ofert o uzupełnienia nadesłane przez oferentów, 143 oferty spełniły wymogi formalne i przeszły do etapu oceny merytorycznej" – podało MSZ w komunikacie .
 
81 ofert ocenionych zostało na co najmniej 60 punktów, lecz nie zmieściły się one w przewidzianym na konkurs limicie środków.

 

"W związku z powyższym, zgodnie z § 7 ust. 18 regulaminu konkursu, umieszczone zostały na liście ofert rezerwowych. Przyznanie dotacji oferentom z listy rezerwowej możliwe będzie jedynie w przypadku ewentualnej rezygnacji z podpisania umowy o dotację przez oferentów umieszczonych na liście podstawowej" – napisało MSZ.

 

Pieniądze dla instytucji o. Tadeusza Rydzyka

 

Niedawno kontrowersje wzbudziła decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by w ramach ugody fundacja "Lux Veritatis" otrzymała 26 mln zł  odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

 

Pod koniec stycznia premier Beata Szydło zapowiedziała natomiast, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka do budżetu, która ma zapewnić 20 mln zł dotacji dla toruńskiej uczelni o. Rydzyka . - Klub PiS będzie zgłaszał poprawki w Senacie i taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta – powiedziała wtedy szefowa rządu. Ostatecznie taka poprawka się nie pojawiła.
 
Zamieszanie wokół pieniędzy na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wybuchło, kiedy sejmowa komisja finansów publicznych głosami PiS przyjęła poprawkę o dofinansowaniu uczelni. Przewidywała ona obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł.

 

Kilka godzin później rzeczniczka resortu kultury, którego budżet miał być okrojony ze środków na uczelnię o. Rydzyka powiedziała, że poprawka nie będzie jednak głosowana w Sejmie.
 
Potem szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że pieniądze powinno przekazać ministerstwo nauki. - Ustawa o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do udzielenia dotacji uczelniom niepublicznym - odpowiedział resort nauki.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie