Włochy przyjęły 93 uchodźców z Syrii w ramach korytarza humanitarnego

Świat
Włochy przyjęły 93 uchodźców z Syrii w ramach korytarza humanitarnego
PAP/EPA/Telenews

Do Włoch przyleciała w poniedziałek grupa 93 uchodźców z Syrii, którzy przebywali w obozie w Libanie. To pierwszy taki transfer migrantów w ramach korytarza humanitarnego. Rozmieszczeni oni zostaną w pięciu włoskich regionach.

Wśród Syryjczyków, którzy przebywali dotąd w obozie urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), jest 41 nieletnich. Łącznie są to 24 rodziny z trzech syryjskich miast: Hims, Idlib i Hama.

 

Na rzymskim lotnisku Fiumicino uchodźców powitał szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni. - Korytarze humanitarne mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o liczby, ale są jasnym sygnałem skierowanym przeciwko przemytnikom ludzi. Świat powinien naśladować ten dobry przykład z Włoch - oświadczył minister. - To także przesłanie dla Europy, że w obecnym kryzysie migracyjnym nie trzeba nowych murów ani ogrodzeń - zaznaczył.

 

Gentiloni zastrzegł, że korytarze humanitarne nie są same w sobie rozwiązaniem. - Ale są jego częścią - dodał.

 

Program pilotażowy

 

Przyjazd tej grupy zainaugurował pilotażowy program pomocy w ramach porozumienia, podpisanego przez rząd Matteo Renziego, katolicką WspólnotęŚwiętego Idziego z Rzymu, zaangażowaną w działalność humanitarną, federację Kościołów ewangelickich i waldensów. Umowa przewiduje, że w ciągu dwóch lat sprowadzonych zostanie około tysiąca osób.

 

Uchodźcy otrzymają wsparcie materialne i trafią do placówek kościelnych w Trydencie, Emilii-Romanii, Piemontu, Toskanii i stołecznym regionie Lacjum.

 

MSW w Rzymie podało w poniedziałek, że od początku tego roku do Włoch przybyło drogą morską prawie 8 tysięcy migrantów.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze